GUS publikuje zatrważające dane. Wzrosła umieralność dzieci i niemowląt

GUS publikuje zatrważające dane. Wzrosła umieralność dzieci i niemowląt
Drukuj Skomentuj

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane, z których wynika, że w 2021 roku wzrosła umieralność dzieci i niemowląt. Z czego to wynika? Czym jest spowodowane? Odpowiadamy.

Wzrosła umieralność dzieci i niemowląt


GUS opublikował niepokojące dane, z których wynika, że wzrosła umieralność noworodków i niemowląt, a także coraz częściej dochodzi do martwych urodzeń.


Profesor Ewa Helwich, konsultantka krajowa ds. neonatologii w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" stwierdziła, że ma na to wpływ wyrok Trubynału Konstytucyjnego dotyczący zakazu aborcji. Przez to rodzi się coraz więcej dzieci z wadami letalnymi, tzn. śmiertelnymi.

 

Sprawdź również: Małpia ospa u dzieci - objawy, leczenie


Jak czytamy, „wiele z nich umiera już w ciągu pierwszego roku życia. Wiele z nich już w pierwszym dniu: tutaj wskaźnik wynosi 1,28 na tysiąc urodzeń. Rok wcześniej było to 1,08, a w 2019 r. 1,18 na tysiąc. Tych, które umarły, nie ukończywszy roku, jest 3,9 promila. Nominalnie to niedużo: dotyczy 1,3 tys. dzieci. Wskaźnik wciąż jest niższy niż 20 lat temu, ale pierwszy raz zaburza spadkową dynamikę i cofa Polskę o kilka lat w statystykach”.

 

Czytaj także: Tęczowe dziecko - co to znaczy?


Z kolei zdaniem profesora Krzysztofa Preisa, konsultanta wojewódzkiego  położnictwa i ginekologii województwa pomorskiego, duży wpływ na taką postać rzeczy ma pandemia COVID-19. Utrudniony dostęp do opieki medycznej, gorsza opieka prenatalna, większa liczba przypadków chorób cywilizacyjnych -  wszystko to ma wpływ na obecną sytuację.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!