Hej, w kopalni praca wre... - scenariusz zajęć dydaktycznych dla 3 i 4 latków

Jesteś nauczycielem wychowania przedszkolnego? Przygotowałeś scenariusz zajęć i chcesz podzielić się nim z innymi? Dajemy Ci taką możliwość!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!
Hej, w kopalni praca wre... - scenariusz zajęć dydaktycznych dla 3 i 4 latków
3.3
9 ocen
Oceń
{

CELE OGÓLNE:

  • rozwijanie zainteresowań pracą ludzi różnych zawodów – górnika
  • budzenie szacunku do ważnej i niebezpiecznej pracy górnika
  • wzbogacenie słownictwa dzieci w wyrażenia związane z zawodem górnika, pracą w kopalni: węgiel, wagon, lampka górnicza, kilof, świder, czako, lampas, kopalnia, maszyny górnicze
  • poznanie wyglądu munduru galowego górnika
  • opisywanie stroju roboczego górnika
  • zachęcanie do wypowiedzi na temat historyjki obrazkowej
  • rozpoznawanie węgla spośród innych skał
  • śpiewanie piosenki: „Czarny ma mundur”
  • przeliczanie w zakresie 6
  • rozpoznawanie graficznego obrazu cyfr: 1-6
  • ćwiczenia analizy słuchowej wyrazów
  • poznanie przedmiotów wykonanych z węgla po obróbce chemicznej: ołówek, plastikowa piłka, świeca, tabletki
  • rozpoznawanie wizytówek z własnym imieniem
  • ćwiczenie spostrzegawczości
  • ćwiczenie sprawności manualnej
  • układanie obrazka z części
  • staranne wykonywanie pracy plastycznej

CELE OPERACYJNE:
Dziecko:

  • rozwija zainteresowanie pracą ludzi różnych zawodów – górnika
  • ma szacunek do ważnej i niebezpiecznej pracy górnika
  • poszerza swój słownik o wyrażenia związane z zawodem górnika, pracą w kopalni: węgiel, wagon, lampka górnicza, kilof, świder, czako, lampas, kopalnia, maszyny górnicze
  • wie, jak wygląda mundur galowy górnika
  • potrafi opisać strój roboczy górnika
  • potrafi odpowiedzieć na pytania nauczyciela dotyczące historyjki obrazkowej
  • rozpoznaje węgiel spośród innych skał
  • śpiewa piosenkę: „Czarny ma mundur”
  • przelicza w zakresie 6
  • potrafi rozpoznać graficzny obraz cyfr: 1-6
  • dokonuje analizy słuchowej wyrazów
  • rozumie polecenia nauczyciela
  • potrafi wskazać przedmioty wykonane z węgla po obróbce chemicznej: ołówek, plastikowa piłka, świeca, tabletki
  • potrafi wskazać wizytówkę  z własnym imieniem
  • ćwiczy spostrzegawczość
  • ćwiczy sprawność manualną
  • wykonuje pracę plastyczną

FORMY PRACY:

  • indywidualna
  • zbiorowa

METODY PRACY:

  • czynna
  • słowna
  • oglądowa

POMOCE DYDAKTYCZNE:

  • Postać górnika w mundurze galowym, górnik w stroju roboczym, ilustracje do historyjki, obrazki maszyn współczesnych, wizytówki, CD z piosenką „Czarny ma mundur”, wagoniki, węgiel, graficzne obrazy cyfr, emblematy węgla z papieru, z gąbki, łopatka, dwie ilustracje w częściach przedstawiające kopalnię, szklanka, jabłko, ołówek, plastikowa piłka, świeca, tabletki, bębenek, kołatka, tamburyno, kartki, wycięte wagoniki, kółka, plastelina.

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:


1. Powitanie – zabawa ze śpiewem na melodię „Pieski małe dwa”:

„Oczka małe dwa, nosek i dwa uszka,
także nogi dwie i serce do serduszka.
Już witamy się, ja znam ciebie, a ty mnie
si bon si bon sia lala lala” (x2)

2. Słuchanie I zwrotki piosenki: „Czarny ma mundur” i opisywanie wyglądu górnika w mundurze galowym: czapka górnicza (czako), biała koszula, srebrne guziki, lampas.

3. Oglądanie obrazka górnika w stroju roboczym – wskazywanie elementów stroju – kask z lampką górniczą, roboczy kombinezon, wysokie buty górnicze.

4. Ćwiczenia wzrokowe: „Ułóż” – składanie w dwóch grupach obrazka z części – kopalnia przy słuchaniu refrenu piosenki.

5. Słuchanie historyjki opowiadanej przez nauczyciela z wykorzystaniem ilustracji. Odpowiadanie na pytania dotyczące treści opowiadania. Wskazywanie narzędzi pracy górnika i nazywanie ich: kilof, świder, łopata, latarka, wagon. Oglądanie obrazków maszyn górniczych.

Twoje uwagi i pomysły

Tagi