Hobby - sposób na ośmielenie dziecka

Hobby - sposób na ośmielenie dziecka
Drukuj Skomentuj

Osoby śmiałe postrzegamy jako pewne siebie, zdecydowane, zaradne. Zaś nieśmiałe - ciche, nieasertywne, mające problemy z przedstawieniem swojego zdania. Czy nieśmiałość jest cechą wrodzoną czy nabytą? I jak można pomóc dziecku, które “się wstydzi”? Przedstawiamy jeden ze sposobów na ośmielenie dziecka - znalezienie hobby!

Nieśmiały przedszkolak


Nieśmiałość w wieku przedszkolnym może objawiać się w niechęci do mówienia wiersza albo śpiewania piosenki na forum grupy, występowania na uroczystościach. Dziecko może też nie chcieć chodzić do przedszkola i rozstawać się z rodzicem.

Niektórzy mówią, że dziecko “po prostu takie jest”. Nieśmiałość jest w pewnym stopniu cechą wrodzoną, ale w procesie wychowania można ją pogłębić albo dodać dziecku nieco odwagi. Przy czym ważne jest, by nie etykietować dziecka jako “nieśmiałego”. Rozróżniaj zachowanie dziecka a jego charakter! Dziecko, które słyszy, że jest nieśmiałe, przyjmie to za pewnik - nie będzie próbowało z tym walczyć. Więcej przeczytasz tu: Dziecko nieśmiałe, niegrzeczne, leniwe - dlaczego nie należy etykietować dzieci.

 

Hobby u przedszkolaka


Kiedy dorosłe osoby mówią o hobby, często rozumieją je jako rozwijane przez lata na zajęciach, np. lekcjach malowania czy gry w piłkę; albo też zaszywanie się w domu i sklejanie tygodniami modelu samolotu lub czytania książek seriami. Warto jednak pamiętać, że hobby kilkulatka nie jest ani trwałe, ani (na ogół) tak wyrafinowane.

Już u trzylatków możemy zaobserwować objawy zainteresowania. Na ogół jednak ograniczają się one do ulubionego rodzaju zabawek i tematyki z nimi związanych. Przykładowo: dziecko, które lubi bawić się samochodami, żywo reaguje na różne marki w czasie spaceru albo namiętnie ogląda Formułę 1... przez kilka dni.

Ważny jest też wpływ rówieśników albo grupy, w jakiej dziecko często przebywa. Wpływa ona na zainteresowanie bajkami, grami, książkami, itp. Zainteresowanie objawia się w kolekcjonowaniu gadżetów oraz zabawami tematycznymi.


Nie zawsze hobby z okresu przedszkolnego zostanie z dzieckiem na resztę życia - ani nawet na kilka miesięcy. Nie znaczy to, że należy zniechęcać dziecko - pamiętaj, że te próby są dla niego sposobem na poznawanie siebie.

 

Hobby jako sposób na ośmielenie dziecka

 

  1. Poszukiwania hobby są związane z próbowaniem różnych nowości: wyjściami na tematyczne bajki, pokazy, spotkania. Dziecko układające w domu domki z klocków chętnie pójdzie na wystawę Lego do galerii handlowej - zainteresowanie tematem będzie większe niż obawy przed nowym miejscem i obcymi ludźmi.
  2. Dziecko, któremu pozwala się poeksperymentować: pobrudzić, sprawdzić, popełnić błędy - staje się bardziej otwarte na nowe doświadczenia. W przyszłości pewniej wkroczy w nieznane sytuacje.
  3. Hobby poszerza wiedzę przedszkolaka. Dziecko aktywniej zdobywa nowe informacje. Przy czym zebrane umiejętności - odpowiednio zauważone, pielęgnowane i docenione przez rodziców - dają mu poczucie bycia ekspertem. Dziecko uczy się wierzyć w swoje siły.
  4. Wykonywanie czynności, które sprawiają nam radość, jest sposobem na odreagowanie negatywnych emocji. Hobby daje możliwość odstresowania się i uspokojenia. A że dziecko, które teraz uwielbia malować, za dwa tygodnie będzie wolało kopać piłkę? Grunt, że te zajęcie jest dla niego sposobem na poczucie pozytywnych emocji.
  5. Hobby daje okazję do poznania ciekawych osób oraz tworzenia grup zainteresowań. Dziecko w ten sposób zdobywa temat do rozmowy. Pokazując kolekcję figurek, z których jest dumny albo śpiewając w grupie piosenki z ulubionej bajki, czuje się mniej onieśmielone.

 

Szukasz innych sposobów na ośmielenie dziecka? Przeczytaj: 5 rad jak ośmielić przedszkolaka

 

Tych zachowań unikaj:

 

  • Nie zarzucaj dziecka zbyt dużą ilością zajęć dodatkowych. Szukanie hobby jest ważne; szukanie go wspólnie ma dodatkową wartość dla malucha. Jednak przeładowanie jego grafiku zajęciami spowoduje, że maluch będzie sfrustrowany i przemęczony.
  • Nie narzucaj swojego hobby. Niestety, często rodzice próbują zrealizować swoje ambicje poprzez dziecko. Pamiętaj, że aby hobby ośmieliło malucha - jak również sprawiało mu radość i było powodem do dumy - musi wynikać z jego niewymuszonego zaangażowania. Przeczytaj też: Wysokie oczekiwania wobec dzieci - czym to grozi?
  • Nie ulegaj stereotypom, zwłaszcza w kontekście płci. Córka uwielbia pomagać tacie przy naprawach samochodu? Syn ubiera lalki? Nawet jeśli nie wydają się to typowe zainteresowania dla dziewczynek i chłopców, nie znaczy, że nie nabiorą dzięki nim cennych umiejętności. Sprawdź artykuł: Wychowanie córki i syna.

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi