Hobby - sposób na ośmielenie dziecka
Osoby śmiałe postrzegamy jako pewne siebie, zdecydowane, zaradne. Zaś nieśmiałe - ciche, nieasertywne, mające problemy z przedstawieniem swojego zdania. Czy nieśmiałość jest cechą wrodzoną czy nabytą? I jak można pomóc dziecku, które “się wstydzi”? Przedstawiamy jeden ze sposobów na ośmielenie dziecka - znalezienie hobby!
Nieśmiały przedszkolak
Nieśmiałość w wieku przedszkolnym może objawiać się w niechęci do mówienia wiersza albo śpiewania piosenki na forum grupy, występowania na uroczystościach. Dziecko może też nie chcieć chodzić do przedszkola i rozstawać się z rodzicem.
Niektórzy mówią, że dziecko “po prostu takie jest”. Nieśmiałość jest w pewnym stopniu cechą wrodzoną, ale w procesie wychowania można ją pogłębić albo dodać dziecku nieco odwagi. Przy czym ważne jest, by nie etykietować dziecka jako “nieśmiałego”. Rozróżniaj zachowanie dziecka a jego charakter! Dziecko, które słyszy, że jest nieśmiałe, przyjmie to za pewnik - nie będzie próbowało z tym walczyć. Więcej przeczytasz tu: Dziecko nieśmiałe, niegrzeczne, leniwe - dlaczego nie należy etykietować dzieci.
Hobby u przedszkolaka
Kiedy dorosłe osoby mówią o hobby, często rozumieją je jako rozwijane przez lata na zajęciach, np. lekcjach malowania czy gry w piłkę; albo też zaszywanie się w domu i sklejanie tygodniami modelu samolotu lub czytania książek seriami. Warto jednak pamiętać, że hobby kilkulatka nie jest ani trwałe, ani (na ogół) tak wyrafinowane.
Już u trzylatków możemy zaobserwować objawy zainteresowania. Na ogół jednak ograniczają się one do ulubionego rodzaju zabawek i tematyki z nimi związanych. Przykładowo: dziecko, które lubi bawić się samochodami, żywo reaguje na różne marki w czasie spaceru albo namiętnie ogląda Formułę 1... przez kilka dni.
Ważny jest też wpływ rówieśników albo grupy, w jakiej dziecko często przebywa. Wpływa ona na zainteresowanie bajkami, grami, książkami, itp. Zainteresowanie objawia się w kolekcjonowaniu gadżetów oraz zabawami tematycznymi.
Nie zawsze hobby z okresu przedszkolnego zostanie z dzieckiem na resztę życia - ani nawet na kilka miesięcy. Nie znaczy to, że należy zniechęcać dziecko - pamiętaj, że te próby są dla niego sposobem na poznawanie siebie.
Hobby jako sposób na ośmielenie dziecka
- Poszukiwania hobby są związane z próbowaniem różnych nowości: wyjściami na tematyczne bajki, pokazy, spotkania. Dziecko układające w domu domki z klocków chętnie pójdzie na wystawę Lego do galerii handlowej - zainteresowanie tematem będzie większe niż obawy przed nowym miejscem i obcymi ludźmi.
- Dziecko, któremu pozwala się poeksperymentować: pobrudzić, sprawdzić, popełnić błędy - staje się bardziej otwarte na nowe doświadczenia. W przyszłości pewniej wkroczy w nieznane sytuacje.
- Hobby poszerza wiedzę przedszkolaka. Dziecko aktywniej zdobywa nowe informacje. Przy czym zebrane umiejętności - odpowiednio zauważone, pielęgnowane i docenione przez rodziców - dają mu poczucie bycia ekspertem. Dziecko uczy się wierzyć w swoje siły.
- Wykonywanie czynności, które sprawiają nam radość, jest sposobem na odreagowanie negatywnych emocji. Hobby daje możliwość odstresowania się i uspokojenia. A że dziecko, które teraz uwielbia malować, za dwa tygodnie będzie wolało kopać piłkę? Grunt, że te zajęcie jest dla niego sposobem na poczucie pozytywnych emocji.
- Hobby daje okazję do poznania ciekawych osób oraz tworzenia grup zainteresowań. Dziecko w ten sposób zdobywa temat do rozmowy. Pokazując kolekcję figurek, z których jest dumny albo śpiewając w grupie piosenki z ulubionej bajki, czuje się mniej onieśmielone.
Szukasz innych sposobów na ośmielenie dziecka? Przeczytaj: 5 rad jak ośmielić przedszkolaka
Tych zachowań unikaj:
- Nie zarzucaj dziecka zbyt dużą ilością zajęć dodatkowych. Szukanie hobby jest ważne; szukanie go wspólnie ma dodatkową wartość dla malucha. Jednak przeładowanie jego grafiku zajęciami spowoduje, że maluch będzie sfrustrowany i przemęczony.
- Nie narzucaj swojego hobby. Niestety, często rodzice próbują zrealizować swoje ambicje poprzez dziecko. Pamiętaj, że aby hobby ośmieliło malucha - jak również sprawiało mu radość i było powodem do dumy - musi wynikać z jego niewymuszonego zaangażowania. Przeczytaj też: Wysokie oczekiwania wobec dzieci - czym to grozi?
- Nie ulegaj stereotypom, zwłaszcza w kontekście płci. Córka uwielbia pomagać tacie przy naprawach samochodu? Syn ubiera lalki? Nawet jeśli nie wydają się to typowe zainteresowania dla dziewczynek i chłopców, nie znaczy, że nie nabiorą dzięki nim cennych umiejętności. Sprawdź artykuł: Wychowanie córki i syna.