Idziemy na bal - Scenariusz zajęć matematycznych w grupie dzieci 5-6 letnich

„Idziemy na bal” – dodawanie i odejmowanie wg metody E. Gruszczyk - Kolczyńskiej. Scenariusz zajęć matematycznych w grupie dzieci 5-6 letnich.
Temat: „Idziemy na bal” – dodawanie i odejmowanie wg metody E. Gruszczyk - Kolczyńskiej
Cele operacyjne:
Dziecko:
dziecko liczy na miarę swoich możliwości,
liczy w przód i w tył,
potrafi wskazać liczbę następną i porządkową,
dolicza i odlicza,
dodaje i odejmuje różnymi sposobami - od liczenia na palcach, na innych zbiorach zastępczych do liczenia w pamięci
układa działania matematyczne, stosuje liczby i znaki matematyczne,
Pomoce:
Kartonowe lub dmuchane balony: 4 czerwone, 5 żółtych, 5 zielonych, 5 nieb., 5 róż., 2 fioletowe, chusta animacyjna, skoczna muzyka, tekst pt.„Koziołek liczy do dziesięciu” W. Diegtariew, kostki, papierowe korony, spinacze, paski papieru, cyfry
Przebieg:
1.Wsłuchanie opowiadania pt: „Koziołek liczy do dziesięciu”
W. Diegtariew - tekst osnuty na tle bajki norweskiego pisarza Alfa Preisena
- omówienie treści tekstu
2. „Koszyk krąży” – zabawa ruchowa do muzyki – podział dzieci na grupy (losują cyfry w 4 kolorach).
Jak to milo i wesoło kiedy
koszyk krąży w koło,
Koszyk tu koszyk tam,
Koszyk krąży tu i tam.
3. „ Cyferkowy Taniec na chuście” – poruszają się według podanych poniżej wskazówek na chuście animacyjnej do skocznej muzyki.
Liczby większe od 3
Liczby mniejsze od 4
Liczby większe od 1
Liczby mniejsze od 6
4. „Karoce” – zabawa taneczna
Dzieci ustawiają się w pociągu (karoce) wg koloru i kolejności cyfr, poruszają się do muzyki, wysiadają z karocy według dokonanych obliczeń
Na królewskim dworze panuje chaos. Jutro bal, a psotne myszki przebiły balony. Było ich wiele, a ile? to wsłuchajcie się uważnie:
Nadmuchano 2 balony, do tego jeszcze 3, ile razem nadmuchano balonów?
Był 1 czerwony i dwa zielone, ile balonów było razem?
Rycerze nadmuchali 3 żółte i 3 zielone, ile razem nadmuchali balonów?
Królewicz rozkazał nadmuchać 1 niebieski i 1 czerwony, ile nadmuchano balonów?
Brakuje jeszcze 2 różowych i 2 fioletowych, nadmuchano ile razem?
Balonów było 6 lecz myszki przebiły 5, ile balonów zostało
5. „Który rycerz pierwszy?” - Rzut kostką
Wybrane dziewczynki stoją w koronach na brzegu dywanu, chłopcy po przeciwnej stronie,
Pozostałe dziewczynki i chłopcy wyrzucają 2 kostki i dokonują obliczeń. Chłopcy -rycerze stawiają taką ilość stopek w przód lub tył jaką wskazują kości. Zmierzają do księżniczek.
6. „Klucze do zamku”
Nauczyciel pokazuje dzieciom ich stoliki i mówi, że każdy z nich to zamek. W każdym zamku jest 6 pokoi/komnat (6 krzesełek). W każdym zamku mieszka król lub królowa. (następuje wybranie króli i królowych). Każdy król lub królowa otrzymuje spinacz w wybranym kolorze (kolory nie mogą się powtarzać) – to klucz do jego pokoju w zamku. Dzieci sprawdzają, ile zostało im jeszcze wolnych pokoi w zamku, i dobierają tyle kluczy z koszyka ze spinaczami. Każdy król rozdaje po kolei klucze mówiąc Zostało mi jeszcze 5 kluczy, ten oddam… Zostały mi jeszcze 4 klucze… Po rozdaniu kluczy król bawi się z dziećmi
W zamku króla Czerwonego są pokoje dla 6 osób. Król zajął jeden. Zostało mu jeszcze 5, więc król zaprosił 5 gości. Czeka na nich w swoim zamku. Właśnie przybyła kareta. Wysiadło z niej dwoje gości. (nauczyciel prosi dziecko, które jest królem, by wskazało, która dwójka dzieci ma przybyć do niego. Gdy dzieci usiądą już przy stoliku, nauczyciel prosi, by powiedzieli, ilu jeszcze gości brakuje w ich zamku.
7. „Taniec na balu” – dodawanie i odejmowanie z wykorzystaniem spinaczy z sylwetami, dzieci układają działania przypinają na pasku
Tańczy na balu wesoła gromada