Ile dostaje rodzina zastępcza na dziecko? Opiekunowie twierdzą, że za mało

Ile dostaje rodzina zastępcza na dziecko? Opiekunowie twierdzą, że za mało

Ile dostaje rodzina zastępcza na dziecko? Choć wielu takim rodzinom zarzuca się, że robią to wyłącznie dla pieniędzy, osoby, które opiekują się dziećmi wskazują, że to zdecydowanie za mało. 

Ile dostaje rodzina zastępcza na dziecko?


Suma świadczeń, które dostaje rodzina zastępcza na dziecko, wynosi nawet pięć tysięcy złotych. I choć niektórzy zarzucają takim rodzinom, że biorą dzieci na wychowanie wyłącznie dla pieniędzy, to biorąc pod uwagę trud wychowania i wydatki, wcale nie jest to wygórowana kwota. Opiekunowie twierdzą nawet, że to o wiele za mało.

 

Sprawdź także: Jakie są typowe godziny otwarcia przedszkoli? Tak funkcjonują placówki


Rodzina zastępcza może liczyć na dodatkowe dofinansowania lub zapomogi. Mogą one zostać przyznane np. przez władze samorządowe, np. w formie stałych lub jednorazowych wypłat. Mogą obejmować wypoczynek dziecka, ale i koszty związane z przyjęciem nowego dziecka pod swój dach lub zdarzeń losowych. Mogą też sfinansować rodzinne zobowiązania np.:

 

  • czynsz, czy koszty najmu mieszkania,
  • rachunki za prąd, wodę, gaz, opał, wywóz nieczystości,
  • koszty abonamentu telewizyjnego i radiowego,
  • rachunki za telefon, czy internet.

 

Wynagrodzenie dla rodzin zastępczych – ile wynosi?

 

Oto ile wynosi wynagrodzenie dla rodzin zastępczych:

 

  • w przypadku dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej spokrewnionej wynosi nie mniej niż 899 zł;
  • w przypadku dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej zawodowej, rodzinie zastępczej niezawodowej lub rodzinnym domu dziecka wynosi nie mniej niż 1361 zł;
  • dla rodziny zastępczej oraz prowadzącemu rodzinny dom dziecka na dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności - wynosi nie mniej niż 274 zł;
  • dla rodziny zastępczej zawodowej na dziecko umieszczone na podstawie ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich – wynosi nie mniej niż 274 zł.

 

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!