„Ile to jest CZTERY i jak wygląda?” - scenariusz zajęć dla dzieci od 3 do 6 lat

Zakres treści programowych: poznawanie znaczenia matematyki.
Grupa integracyjna: Słoneczka (3 - 6 l.).
Cel ogólny:
wspomaganie myślenia operacyjnego – kształtowanie pojęcia liczby;
zapoznanie z graficznym zapisem cyfry 4.
Cele szczegółowe:
- dziecko wsłuchuje się w melodie i rytm wypowiadanych liczebników;
- wskazuje na palcach wypowiadane liczebniki;
- przelicza elementy znajdujące sie w zbiorach;
- dopasowuje do zbioru kartonik z odpowiednią ilością kropek (3-4l.);
- odnajduje etykietę z graficznym zapisem cyfry pasującej do wybranego wcześniej kartonika (5-6l.)
- przelicza z zamkniętymi oczami wypukłości znajdujące sie na karcie pracy (3-4l. - z pomoca nauczyciela, 5-6l. samodzielnie);
- rysuje palcem po śladzie prezentowanej cyfry narysowanej na tekturze falistej;
- rysuje mazakiem na planszy cztery podane przez nauczyciela elementy.
Metody:
praktycznego działania, aktywizujaca, problemowa.
Formy:
indywidualna, zespołowa.
Pomoce dydaktyczne:
- kartoniki z kropkami wskazujacymi ilość( 1-4),
- dwustronna etykieta cyfry cztery (1-sza str..: graficzny zapis cyfry umieszczony na papierze o dużej gramaturze , 2-ga str. cztery wypukłe czarne kropki ),
- klocki i szarfy,
- mazaki i plansze do wielokrotnego pisania.
Przebieg zajęć:
1. Przedstawienie tematu zajęć : „Ile to jest CZTERY i jak wygląda”.
2. Zabawa ruchowa.
Dzieci przemieszczają się po całej sali i na podany sygnał ustawiaja sie wg. polecenia nauczyciela: 5-6 l. werbalne polecenie, 3-4 l. polecenie wspomagane graficznym wzorem – ustawienie w kole, rzędzie, szeregu, parach.
3. Dzieci ustawiaja się na równoległych liniach - po przeciwnej stronie chłopcy i dziewczynki.
4. Zabawa pt. „Co w tych szarfach jest”.
Nauczyciel układa cztery szarfy i wkłada odpowiednio do każdej: 1, 2, 3, 4 klocki, w tym czasie zadaniem dzieci jest:
- przeliczenie klocków i wskazanie odpowiedniej ilości palców,
- wskazanie odpowiedniej kartki z prawidłową ilością kropek - odpowiadającą ilości klocków (3-4 l.),
- dopasowanie do kartoników etykiet z graficznym zapisem cyfr (5-6 l.),
- odpowiedź na pytanie : czy wiesz jak sprawdzić, czy tyle samo jest klocków, co wskazanych kropek /przeliczenie kropek i klocków lub nałożenie klocków na kropki/?
5. Zabawa ruchowa.
Dzieci poruszają się do wybranej skocznej melodii, która zostaje przerwana poleceniem "stań prościutko". Dzieci przez krótki czas mają za zadanie pozostać w takiej pozycji bez poruszenia się.
6. Zabawa: „dotykamy i sprawdzamy ile kropek mamy”.
Dzieci z zamknietymi oczami badają otrzymany do rąk kartonik. Pokazują na palcach, ile odkryły na nim wypukłych kropek. Otwierają oczy i przeliczają je ponownie. Odwracają karton i palcem kreślą narysowany graficzny zapis cyfry 4.
7. Ćwiczenia grafomotoryczne.
Dzieci rysują mazakiem na tabliczkach wielokrotnego użycia podaną przez nauczyciela ilość kropek, kresek, śnieżek.
8. Podsumowanie i zakończenie zajęć.
Gdzie najczęściej mamy do czynienia z cyfrą 4 (cztery koła..., cztery rogi..., cztery pory..., cztery nogi ..., cztery ćwiartki).
Dowolna aktywność rysunkowa dzieci na tabliczkach.
Autor: Ewa Jaszczyszyn