Ile wynosi odprawa emerytalna nauczyciela?
Przejście na emeryturę, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne lub rentę z tytułu niezdolności do pracy daje możliwość nauczycielowi otrzymania odprawy. Dowiedz się, jak w praktyce ustalić, czy zakończenie stosunku pracy pozostaje w związku z przejściem na powyższe świadczenia. Sprawdź, w jaki sposób obliczyć wysokość odprawy emerytalnej nauczyciela.
Odprawa emerytalna nauczyciela - wysokość
Nauczycielowi, który spełnia warunki uprawniające do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, którego stosunek pracy skończył się w związku z przejściem na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, który przepracował w szkole:
1. mniej niż 20 lat, ma prawo do odprawy w wysokości dwumiesięcznego ostatnio pobieranego wynagrodzenia w szkole będącej podstawowym miejscem jego pracy;
2. co najmniej 20 lat, ma prawo do odprawy w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia ostatnio pobieranego w szkole będącej podstawowym miejscem jego pracy (art. 87 ust. 1 i ust. 2 Karty Nauczyciela).
Prawo do odprawy emerytalnej określonej w Karcie Nauczyciela mają jedynie nauczyciele zatrudnieni w wymiarze min. ½ etatu. Odprawa ta przysługuje także nauczycielom zatrudnionym w wymiarze co najmniej ½ obowiązkowego wymiaru zajęć łącznie w kilku szkołach (art. 22 ust. 3 i art. 91b ust. 1 Karty Nauczyciela).
Odprawa emerytalna nauczyciela zatrudnionego poniżej ½ etatu
Nauczyciel zatrudniony w niższym wymiarze otrzyma odprawę na podstawie Kodeksu pracy tj. w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia (art. 921 Kodeksu pracy w zw. z art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela).
Odprawa emerytalna nauczyciela liczona jak ekwiwalent za urlop
Wysokość wynagrodzenia, które jest podstawą odprawy emerytalnej nauczycieli, ustala się z zastosowaniem zasad obowiązujących przy wypłacie ekwiwalentu za urlop.
Sprawdź również: Zarobki nauczycieli w 2021 r.
*Składniki niewliczane do odprawy*
W wynagrodzeniu za urlop wypoczynkowy (a zatem ekwiwalencie za urlop oraz odprawie emerytalnej) nie uwzględnia się:
1. wynagrodzenia za okres gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,
2. wynagrodzenia za okres urlopu wypoczynkowego oraz wynagrodzenia za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
3. wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną.
Jak obliczyć?
Aby obliczyć wysokość odprawy, sumujemy wynagrodzenie, które uwzględnia się w podstawie obliczenia ekwiwalentu za urlop, nie zapominając przy tym, że:
- wynagrodzenie zasadnicze, dodatki: motywacyjny, za wysługę lat, za warunki pracy i za uciążliwości pracy bierzemy pod uwagę w wysokości przysługującej w miesiącu wypłaty odprawy;
- dodatek funkcyjny liczymy albo w wysokości przysługującej w miesiącu wypłaty odprawy (gdy zadania uprawniające do dodatku były wykonywane przez cały rok szkolny) albo wyliczamy średnią poprzez zsumowanie otrzymanego dodatku za cały okres pełnienia danej funkcji, a następnie uzyskany wynik dzielimy przez liczbę miesięcy roku szkolnego poprzedzających miesiąc wypłaty odprawy;
- dodatek uzupełniający liczymy w wysokości 1/12 dodatku wypłaconego za poprzedni rok;
- wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw uśredniamy z okresu roku szkolnego poprzedzającego miesiąc wypłaty odprawy;
- wynagrodzenie za pracę w porze nocnej, zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze wykonywane w dniu wolnym od pracy oraz a pracę w święto dodajemy i dzielimy przez liczbę miesięcy roku szkolnego poprzedzających miesiąc wypłaty odprawy.
Odprawa tylko w podstawowym miejscu pracy
Kiedy stosunek pracy ustaje w związku z przejściem na emeryturę