Ja i moja zazdrość - scenariusz zajęć terapeutycznych dla dzieci 6 i 7-letnich

Jesteś nauczycielem wychowania przedszkolnego? Przygotowałeś scenariusz zajęć i chcesz podzielić się nim z innymi? Dajemy Ci taką możliwość!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!
Ja i moja zazdrość - scenariusz zajęć terapeutycznych dla dzieci 6 i 7-letnich
1.0
1 ocena
Oceń
{

CZAS TRWANIA:  dwa spotkania po 30 min 

CELE OGÓLNE:
- budowanie pozytywnego obrazu samego siebie,
- kształtowanie i doskonalenie wyrażania własnych emocji,
- rozwijanie umiejętności samooceny,
- integracja grupy.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
 Dziecko:
- ma poczucie własnej wartości,
- zna swoje słabe i mocne strony charakteru,
- próbuje zmienić swoje zachowanie,
- dostrzega różnice między ludźmi i akceptuje je.

 

METODY:
- słowne - dyskusja, rozmowa,
- działań praktycznych,
- niedokończonych zdań,
- burza mózgów,

FORMY PRACY:
- indywidualna,
- zbiorowa.

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: Książka „ Zazdrość i wyścigi żółwii”, kredki, kartki papieru.

Przebieg zajęć:

 

CZĘŚĆ PIERWSZA (30 MINUT)

1. Zabawa integracyjna „Zajączki”.

 

Dzieci siedzą w kole, począwszy od nauczyciela odliczają kolejno. Każdy musi zapamiętać swój numer. Zabawę rozpoczyna nauczyciel, przykłada dłonie do swojej głowy i kiwając nimi (robi zajączka), mówi: zajączek numer jeden, pozdrawia zajączka numer…., wywołany zajączek kiwa swoimi „uszami” i pozdrawiana następnego, podając swój numer i numer pozdrawianego.

 

2. Definicja zazdrości.

 

Zazdrość to nieprzyjemne uczucie, że ktoś dla nas ważny np. mama, kolega więcej niż nami interesuje się kimś innym. Zdarza się także zazdrościć cudzych, ponoć ładniejszych np. warkoczyków albo bardziej kolorowej czapki. Niektórzy zazdroszczą komuś, żałują że nie są kimś innym - i zamiast przedszkolakiem woleliby być, dajmy na to uczniem, nauczycielem itp. Ale najdziwniejsze jest to, że człowiekowi zazdrosnemu tylko się wydaje, że ma powody do zazdrości - bo cudza czapka najczęściej wcale nie jest ładniejsza niż nasza. Czyli zazdrośnikom nie ma czego zazdrościć!

 

3. Rozmowa na temat przeczytanej książki „Zazdrość i wyścigi żółwii”.

CZĘŚĆ DRUGA ( 30MINUT)

4. „Dobra zazdrość”.

 

Przygotujcie postać Dobrej Pani Zazdrości - dobrej, czyli mobilizującej do osiągnięcia tego, czego się pragnie, a nie do szkodzenia temu, komu się zazdrości. Posadźcie ją na krześle, stańcie w kółku obok dobrej pani zazdrości. Teraz zacznijcie maszerować dokoła po okręgu, śpiewając ulubioną piosenkę. Gdy skończy się zwrotka wszyscy się zatrzymują i odwracają twarzą do środka koła. Osoba, która ma Dobrą Panią Zazdrość za plecami kończy zdanie: „Zazdroszczę sobie tego, że… (jestem, umiem, robię, mam).

 

5. Podzielcie kartkę na dwie części. Po lewej stronie narysuj osoby, którym czegoś zazdrościsz, a po prawej to czego im zazdrościsz. Teraz  popatrz na kolumnę prawą. Oto prezent od twojej zazdrości - lista twoim marzeń i pragnień. Odpowiedz sobie na pytanie Do czego jest mi to potrzebne? Co by się zmieniło, gdyby te pragnienia się spełniły? Może się okazać, że na niektórych rzeczach nie zależy ci aż tak bardzo - i przestaniesz odczuwać zazdrość. Wybierz z listy trzy rzeczy, których pragniesz najbardziej. Przygotuj plakat, który będzie zawierał twój wizerunek i symbole tych trzech marzeń.

 

6. Zabawa integracyjna „Ciasto”.

 

Dzieci dobierają się w pary. Jedno dziecko kładzie się i jest ciastem, obok niego klęczy drugie dziecko i wyrabia ciasto. Dziecko klęczące delikatnie je ugniata, poklepuje, głaszcze. Każda para wymienia nazwę swojego „Ciasta”. Potem następuje zamiana ról.

7. Dziękuję za udział w zajęciach. Ewaluacja zajęć - dzieci rysują wesołe lub smutne miny na arkuszu papieru. W zależności od tego, czy podobały im się zajęcia, czy też nie.


W związku z tym, że temat zazdrości jest trudny do przeprowadzenia w grupie tak małych dzieci, proponowałabym przeprowadzić jeszcze zajęcia na temat tego, jak rozmawiać o zazdrości, o rywalizacji, na przykład o uczuciach rodziców z rodzeństwem. Spróbujcie odpowiedzieć z dziećmi na pytanie:

Twoje uwagi i pomysły

Tagi