Jak budować komunikację w przedszkolu? Rodzic a dyrektor i nauczyciele

Jak budować komunikację w przedszkolu? Rodzic a dyrektor i nauczyciele
Drukuj Skomentuj

Jak budować komunikację w przedszkolu? Zastanawiają się nad tym dyrektorzy i nauczyciele placówek, którym zależy na tym, by rodzić był zadowolony z wyboru. Nie jest to łatwe, jednak nie niemożliwe do zrealizowania. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę.

Jak budować komunikację w przedszkolu?


Relacja między dyrektorem a rodzicami nie zawsze jest wzorowa. Rodzice oczekują bardzo dużo – często słusznie – jednak nawał obowiązków nie zawsze pozwala dyrektorom placówek na spełnienie oczekiwań. Takie podejście nie jest jednak kluczem do sukcesu, a budowanie komunikacji jest bardzo ważne, by zyskać obustronne zadowolenie. Co zatem zrobić?

 

Sprawdź także: Przedszkolak z zespołem Aspergera. Jak mu pomóc?


Aby poprawić komunikację w przedszkolu między rodzicami a nauczycielami i dyrektorem, głowa danej placówki musi przykazać nauczycielom zdawanie obszernego raportu pod koniec dnia. W końcu każdy rodzic chciałby wiedzieć, co robi ich dziecko, kiedy znajduje się w przedszkolu. Od pociechy otrzymują raczej zdawkowe informacje. Pomóc w takiej komunikacji może nie tylko codzienna rozmowa, ale i cykliczne spotkania dla rodziców dzieci z danej grupy. Takie kameralne spotkania pozwolą rodzicowi poznać sytuację, dowiedzieć się więcej i porozmawiać o grupie. Podobnie mogą działać spotkania z dyrektorem placówki bądź cykliczne dyżury nauczycieli.

 

Czytaj również: Pomoc nauczyciela w przedszkolu - jakie trzeba mieć wykształcenie?


Dobrze sprawdza się również komunikacja zamknięta – na przykład na Facebooku, gdzie rodzice i nauczyciele mogą porozumiewać się, wysyłać sobie zdjęcia, przekazywać sobie ważne informacje. Da to rodzicom pewnego rodzaju kontrolę i uspokoi ich, że ich dzieci są bezpieczne.

 

 

Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!