Jak COVID-19 wpływa na zdrowie i rozwój społeczny dziecka?

Jak COVID-19 wpływa na zdrowie i rozwój społeczny dziecka?
Drukuj Skomentuj

COVID-19 to choroba wywoływana przez nowego, wciąż nie do końca zbadanego wirusa. Powszechnie mówi się, że grupą najbardziej narażoną na zakażenie koronawirusem są głównie osoby starsze oraz schorowane. Jednak jak dowodzą badania naukowców z Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób, zagrożone są także dzieci.

W ubiegły poniedziałek naukowcy z Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób opublikowali badania dotyczące dzieci zarażonych SARS-CoV-2. Ekspertyzy objęły 2 572 osoby, poniżej 18. roku życia, które zachorowały pomiędzy 12 lutego a 2 kwietnia. 

 

Badania wykazały, że u dzieci częściej występuje bezobjawowe zarażenie koronawirusem w stosunku do osób dorosłych. U 73% badanych zaobserwowano gorączkę, kaszel czy duszności, gdzie w grupie 18-64 l. symptomy te wystąpiły u 93% badanych! Dzieci więc przechodzą chorobę łagodniej lub bezobjawowo.

 

Niemowlęta - najbardziej zarażone 

 

Spośród wszystkich dzieci, najbardziej narażone na trudny przebieg COVID-19 są niemowlęta. Dzieje się tak, ponieważ dzieci w pierwszym roku życia nie mają wystarczająco silnej odporności. Jak donoszą badania, spośród 95 chorych noworodków (biorących udział w analizie), aż 63% wymagało hospitalizacji.

 

Mężczyźni częściej chorują

 

W dotychczasowych doniesieniach medialnych można było usłyszeć, że to mężczyźni są bardziej narażeni na zakażenie koronawirusem niż kobiety. Najnowsze wyniki naukowców z Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób wykazały, że nawet u dzieci częściej chorują osoby płci męskiej

 

Rozwój społeczny dziecka a kwarantanna

 

Dzieci które nie zachorowały, podobnie jak ich rodzice muszą przebyć okres kwarantanny. Oznacza to izolację od pozostałych rówieśników. W tym czasie dzieci mogą czuć się samotne i potrzebować więcej uwagi ze strony rodziców. Należy pamiętać, że rozwój społeczny u dziecka jest bardzo istotnym aspektem w jego życiu, rzutującym na późniejsze funkcjonowanie. Aby wspomóc dziecko należy wprowadzać rodzinne zabawy oraz rozmowy. Jak podkreślają eksperci, czas kwarantanny może być dla rodzin okazją do zacieśnienia więzi i lepszego poznania siebie nawzajem.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!