Jak dbać o zęby mleczne? Instrukcja dla rodziców i przedszkolaków

Jak dbać o zęby mleczne? Instrukcja dla rodziców i przedszkolaków
Drukuj Skomentuj

Jak dbać o zęby mleczne? Warto robić to dobrze, by móc cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Poniżej prezentujemy instrukcję dbania o mleczaki.

Jak dbać o zęby mleczne?

 

Warto pomagać dzieciom w regularnym szczotkowaniu zębów. Należy używać do tego Używaj pasty z odpowiednią do wieku zawartością fluoru – 1000 ppm. Ilość pasty powinna być odpowiednia do wieku –wielkość ziarna ryżu dla dzieci do 3 lat, dla starszych ziarna grochu.

 

Sprawdź również: Leczenie dziecka u ortodonty. Co na NFZ?

 

Szczotkowanie zębów u dzieci – jak często to robić?


Szczotkuj zęby dziecka 2 razy w ciągu dnia po 2 minuty – po śniadaniu i po kolacji, bezpośrednio przed snem. Przed szczotkowaniem zachęć dziecko do przepłukania jamy ustnej wodą i wyplucia wody. Po szczotkowaniu dziecko powinno wypluć nadmiar pasty, ale bez płukania.


Zanim wyrzną się zęby trzonowe (do 2 roku życia) wykonuj szczoteczką ruchy okrężne. Gdy pojawią się zęby trzonowe – szoruj powierzchnię zębów. Ruchami okrężnymi czyść powierzchnie policzkowe i wargowe zębów. Wymiatającymi – powierzchnie językowe (podniebienne).

 

Wizyta dziecka u dentysty – kiedy?


Pierwsza wizyta u dentysty powinna odbyć się już w pierwszym roku życia dziecka. Każda kolejna wizyta – nie rzadziej niż co 6 miesięcy.


Stomatolog może nałożyć na powierzchnię zębów dla dzieci do 6 roku życia lakier z wysoką zawartością fluoru. Jest to lakierowanie. Stosuje się je co 3 lub 6 miesięcy – o częstości decyduje lekarz.

 

Czytaj także: Kiedy pójść z dzieckiem do ortodonty? Warto zadbać o zgryz jak najwcześniej

 

Innym zabiegiem jest lakowanie. Polega na mechanicznym zabezpieczeniu dostępu bakterii do najbardziej narażonych na próchnicę zagłębień na powierzchni żującej zębów trzonowych.

Źródło: gov.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!