Jak i dlaczego złościł się Prosiaczek? - uczenie dzieci wyrażania emocji
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

"Jak i dlaczego złościł się Prosiaczek?" - uczenie dzieci rozpoznawania, przeżywania i wyrażania emocji złości z wykorzystaniem elementów dramy.
Komentarze (0)
Grupa: 4 latki
Cel główny:
- Stwarzanie sytuacji sprzyjających rozpoznawaniu, przeżywaniu i wyrażaniu emocji.
Cele operacyjne - dziecko:
- wyrazi emocje werbalnie i pozawerbalnie,
- rozpozna emocje złości u siebie i innych
- dokończy rozpoczęte zdania,
Metody:
Podająca
- słuchanie opowiadania,
- objaśnienia dotyczące zabaw ruchowych oraz zadań do wykonania,
- swobodne wypowiedzi dzieci na temat emocji oglądanych
- dokańczanie rozpoczętych zdań,
- rozmowa.
Eksponująca
- pokaz ilustracji przedstawiających różne emocje.
Praktycznego działania
- zabawa ruchowa,
- pokazywanie emocji za pomocą gestu,
- wyrażanie gniewu z użyciem gazety,
Forma:
- Praca z całą grupą i indywidualnie
Pomoce:
- magnetofon, kaseta z nagraniem, ilustracje do opowiadania, gazety, serca z kolorowego papieru.
Przebieg:
1. "Mama Kangurzyca i Prosiaczek" - słuchanie opowiadania o Mamie Kangurzycy, która pomyliła Prosiaczka z Maleństwem i Prosiaczek z tego powodu bardzo się złościł
2. "Podróż" - zabawa ruchowa w formie opowieści ruchowej. Ustawienie dzieci w pociąg, który jedzie przez różne krainy, np: - kraina radości, kraina smutku, krainy złości. W każdej krainie pociąg zatrzymuje się, a dzieci wyrażają daną emocję werbalnie lub pozawerbalnie.
W krainie smutku:
Pokaż, jak się smucisz - pokazywanie smutku za pomocą gestu.
Mam na imię..., kiedy się smucę to robię tak... (gest)
Masz na imię..., kiedy się smucisz to robisz tak... - wszystkie dzieci mówią słowa i pokazują gest, który wykonał kolega.
Rozmowa z dziećmi na temat „dlaczego dzieci są smutne w jaki sposób możemy naprawić wyrządzone komuś zło” (podawanie konkretnych złych zachowań i sposobów naprawienia zła). Dzieci uczą się pocieszać kolegów.
W krainie złości:
Jak się złościsz - wyrażanie gniewu z użyciem gazet (darcie, gniecenie, rzucanie, itp.) Rozmowa na temat sposobu wyrażania złości, w jaki sposób można, a jaki jest niedozwolony.
W krainie radości:
Rozmowa na temat co sprawia dzieciom radość.
Nauka masażyka „Buźka”
Kropka, kropka, kreska, kreska i duże kółeczko,
Uśmiechniętą mamy buzię ja złote słoneczko.
3. Co mówi muzyka - dzieci wyrażają za pomocą ruchu różne emocje. W zależności od charakteru muzyki odwracają serduszko na czerwoną lub czarną stronę.
4. Kończenie rozpoczętych zdań.
„Kiedy jestem zły, to...”
„Kiedy się gniewam, to...”
„Złoszczę się z powodu...”
„Moja mama była zła, gdy...”
5. Na zakończenie dzieci przesyłają sobie uśmiech przyjaźni.
Autor: Wioletta Skubała