Jak motywować dziecko? 3 sposoby motywowania dzieci

Jak motywować dziecko? 3 sposoby motywowania dzieci
Drukuj Skomentuj

Wielu rodziców, chcąc zapewnić swoim dzieciom świetlaną przyszłość, stara się je wspierać w nauce, rozwijaniu talentów, zachęca do uprawiania sportów. Paradoksalnie, przytłoczenie dziecka zajęciami oraz wysokie oczekiwania rodziców, mogą powodować niechęć do działania. Jak więc motywować dziecko do nauki, do uprawiania sportów, do rozwijania się? Przedstawiamy 3 sposoby motywowania dzieci.

1. Daj dziecku możliwość wyboru


Dorośli, którzy czują, że nie panują nad swoim życiem i nie mają możliwości wyboru, odczuwają w związku z tym stres i frustrację. Dzieci, zwłaszcza w wieku niemowlęcym i przedszkolnym, są w pełni zależne od rodziców. Mimo to one również mają potrzebę sprawczości, brania ich pod uwagę, niezależności. Z kolei zapewnienie poczucia autonomii jest ważnym elementem motywowania dzieci.

 

Może zainteresuje Cię też: Dawanie dziecku wyboru jako podstawa do kształcenia niezależności

 

Zauważ, że w życiu dziecka, którego codzienność jest w pełni zaplanowana przez harmonogram dnia przedszkola i zajęć dodatkowych, jest niewiele miejsca na samodzielne wybory. Dlatego tak ważne jest, by stwarzać dziecku warunki, w których będzie mogło samodzielnie decydować o choćby najmniejszych rzeczach. Ciągłe ograniczenia i ignorowanie propozycji dzieci tłumią jego naturalną ciekawość i dążenie do odkrywania nowych rzeczy, zdobywania nowych umiejętności.

 

Sprawdź: Jak (i czy) wyznaczać dziecku granice?

 

2. Wspieraj motywację wewnętrzną


Takie metody jak: nagrody, nakazy albo kary, są technikami stosowanymi do motywowania zewnętrznego. Motywacja zewnętrzna związana z odczuwaniem strachu (np. przed karą) albo definiowaniem pojęcia sukcesu w zależności od osiąganych wyników (czyli działaniem w celu zdobycia nagrody, nie dla samego rozwijania się). Dodatkowo jest najczęściej krótkotrwała - kończy się w momencie, gdy dziecko zyskuje większą kontrolę nad swoim życiem (np. w okresie nastoletnim).

Zadaniem rodziców jest więc wspieranie u dziecka umiejętności czerpania radości z samego działania. Zamiast więc karać za słabe wyniki, doceniaj dziecko za włożony wysiłek. Nie nagradzaj za każdy sukces słodyczami albo zabawkami, bo starania dziecka będą zależne od potencjalnych korzyści materialnych. Wspieraj natomiast naukę i ciekawość dziecka poprzez stawianie mu poprzeczki nieco ponad jego umiejętności - nie chodzi więc o wygórowane oczekiwania, ale o odpowiadanie na potrzeby wyzwania, osiągnięć.

Przeczytaj też: Wysokie oczekiwania wobec dzieci - czym to grozi?

 

3. Stawiaj na relację


Jak jeszcze możesz motywować dziecko? Poprzez danie mu odczuć, że jest dla Ciebie ważne, a jego uczucia, dążenia i marzenia są dla Ciebie wartościowe. Dziecko, które czuje się akceptowane, chętniej podejmuje wyzwania - bo wie, że może liczyć na wsparcie rodziców, a nie tylko krytykę za słabe wyniki.

 

Zobacz: Jak krytyka wpływa na rozwój dziecka? Wpływ relacji na rozwój mózgu

 

Tworzenie bezpiecznych warunków do podejmowania decyzji, wspólne czerpanie radości z działania, ale też reagowanie na lęki i obawy malucha, są podstawą do motywowania dziecka do nauki, sportu, uprawiania hobby.

 

 

Artykuł napisany na podstawie: The Motivation Paradox. How to encourage passion and joy in your children, autor: Jessica Koehler Ph.D.
www.psychologytoday.com/us/blog/beyond-school-walls/201909/the-motivation-paradox

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi