Jak motywować dziecko? 6 sposobów na małego lenia

Jak motywować dziecko? 6 sposobów na małego lenia
Drukuj Skomentuj

Masz "małego lenia" w domu? Zamiast grać na dworze, wpatruje się w ekran telewizora albo smartfona. Nie chce sprzątać po zabawie. Na zajęciach w przedszkolu odmawia wykonywania zadań. Nie daje się namówić na spacer ani rower… Nie masz pomysłu, jak motywować dziecko do działania? Przedstawiamy 6 sposobów na małego lenia!

Motywowanie dziecka - po co?


Wewnętrzna motywacja to coś, co napędza nas do działania. To siła do mierzenia się z codziennością, skłaniająca do podjęcia wysiłku. To też podstawa do próbowania nowych rzeczy z ciekawości, dążenia do osiągania sukcesów.

Motywowanie dziecka nie ogranicza się więc tylko do motywowania go do nauki. To takie kierowanie jego wewnętrzną energią, by maluch na co dzień robił pewne rzeczy z własnej woli (np. sprzątał po zabawie albo był aktywny fizycznie), a w przyszłości - stał się otwarty na świat i jego wyzwania.

 

Sprawdź też: Dam radę! - jak budować pewność siebie u przedszkolaka

 

6 sposobów na małego lenia

 

1. Bądź dla dziecka przykładem


Należy zdać sobie sprawę, że początkowo dla dziecka pewne zachowania nie wynikają z wewnętrznej potrzeby, ale są wynikiem naśladowania osób najbliższych. Nieco starsze dzieci podejmują wysiłek dlatego, że rodzicom na tym zależy. Dopiero później zaczynają dostrzegać wartość jakichś zachowań. Co z tego wynika? Że pewne zachowania dziecko przyjmie jako “swoje”, jeśli nauczy się ich od rodziców. Stąd jeśli chcesz, żeby dziecko było aktywne fizycznie, zdrowo jadło - pokaż, że te nawyki są ważne dla Ciebie i całej rodziny.

 

2. Akceptuj i buduj poczucie własnej wartości


Dziecko wychowane w poczuciu akceptacji ma świadomość, że zawsze jest ktoś, kto go dopinguje. Takie wsparcie daje mu zapał do działania. Jednocześnie poczucie własnej wartości jest podstawą wiary, że można sobie poradzić z różnymi zadaniami. Przy czym akceptowanie dziecka łączy się z przyjęciem również jego słabości. Ważne jest więc, by pomóc mu budować niezakłamany obraz samego siebie.

 

Zobacz: Jak budować poczucie wartości u dziecka

 

3. Rozwijaj ciekawość świata


Czasem ciężko jest odpowiedzieć z uwagą na wszystkie pytania przedszkolaka. Ciągłe pytania męczą, a czasem przeszkadzają w obowiązkach domowych. Z drugiej strony, całkowite ich ignorowanie powoduje, że dziecko tłumi w sobie ciekawość świata i traci motywację do zdobywania wiedzy. Jeśli więc naprawdę nie masz czasu na litanię pytań, powiedz dziecku, że w tej chwili nie możesz na nie odpowiedzieć, ale za 10 minut usiądziecie razem i porozmawiacie. I dotrzymaj tej obietnicy! Starszym dzieciom pokazuj też, gdzie indziej mogą zdobyć wiedzę - np. w książkach, atlasach.

 

4. Zachęcaj do rozwijania zainteresowań


Mówiąc o przedszkolakach, rzadko używa się słów pasja czy hobby - głównie dlatego, że zainteresowania maluchów są nietrwałe. Co nie znaczy, że bezwartościowe. Zachęcając dziecko do rozwijania zainteresowań (nawet trwających tylko kilka tygodni), pozwalamy mu na poznanie siebie: swoich możliwości, ograniczeń. Ponadto umożliwiamy doświadczanie przyjemnych uczuć - a przecież coś, co sprawia radość, tym bardziej motywuje do działania!

 

Dlaczego jeszcze warto rozwijać zainteresowania dzieci? Sprawdź: Hobby - sposób na ośmielenie dziecka

 

5. Rozsądnie organizuj czas dziecka


Pośpiech, ponaglenie wywołują u dziecka frustrację i złość. A to oznacza spadek motywacji. Dlatego ważne jest mądre gospodarowanie czasem dziecka. Jeśli chcesz, by dziecko sprzątało po zabawie - pamiętaj, by kończyć ją w momencie, w którym będzie miało czas na spokojne pozbieranie zabawek (a nie tuż przed obiadem, wyjściem na spacer). Podobnie jeśli chcesz, by dziecko miało motywację do nauki na zajęciach dodatkowych - organizuj mu czas tak, by miał też czas na zabawę i odpoczynek. Ich brak w końcu spowoduje bunt u przedszkolaka, który może odmówić angażowania się w zajęcia.

 

6. Poszukaj nowych wartości


Czasem motywacja do działania spada, ponieważ pewne czynności powszednieją albo zaczynają się kojarzyć z przymusem (a przecież na słowo “muszę” nawet nas, dorosłych, opuszcza chęć działania). Wtedy trzeba się wykazać kreatywnością, by zmotywować dziecko do wykonywania pewnych obowiązków. Czasem wystarczy wyjaśnić dziecku, jaki jest sens wykonywania jakiejś czynności - np. każdy sprząta po sobie, bo inaczej mama/tato będą mieli za dużo sprzątania, a przez to mniej czasu na zabawy. Albo: w przedszkolu uczymy się literek, by w przyszłości umieć czytać i pisać. W innych przypadkach warto do obowiązków wprowadzić nowości, najlepiej kojarzące się z zabawą. Maluch nie chce sprzątać? Może wystarczy zmienić organizację zabawek w pokoju (np. zrobić im “domki”, do których muszą wrócić na noc). Dziecko nie chce uprawiać sportów? Sprawdź, czy ktoś z jego kolegów w przedszkolu jest w drużynie sportowej - działanie w grupie wzmacnia motywację!

 

Zachowania rodziców podcinające dzieciom skrzydła


Tych zachowań unikaj:

 

  • wyręczanie (w ten sposób nie tylko rozleniwiasz dziecko, ale też budujesz w nim przekonanie, że samodzielnie nie da sobie z niczym rady),
  • stosowanie gróźb (dziecko będzie wykonywać coś ze strachu, nie z wewnętrznej potrzeby),
  • bezustanna krytyka (niszczysz w ten sposób jego poczucie własnej wartości!),
  • chwalenie za efekt zamiast wysiłek (maluch uczy się, że jeśli nie ma szans na zrobienie czegoś idealnie - nie ma co podejmować prób),
  • nagradzanie za pomocą słodyczy/zabawek/pieniędzy (dziecko będzie coś robić tylko dla zdobycia nagrody);

 

Zobacz też: Wysokie oczekiwania wobec dzieci - czym to grozi?

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi