Jak muzyka wpływa na rozwój dziecka?
Muzyka jest uznawana za tę dziedzinę sztuki, która oddziałuje na mózg najmocniej - angażując obie półkule! Zachęcanie dziecka do muzykowania bardzo korzystnie wpływa na jego rozwój. Zabawy muzyczne zaspokajają potrzebę ruchu malucha, stymulując nie tylko rozwój intelektualny, ale też społeczny oraz emocjonalny.
Kiedy zacząć?
Okazuje się, że muzykowanie powinniśmy zacząć… jeszcze przed narodzinami dziecka. Wrażliwość na bodźce dźwiękowe zaczyna się bowiem już podczas życia płodowego. Nie chodzi tylko o muzykę w klasycznym rozumieniu - dziecko słyszy, zapamiętuje i reaguje na np. głosy rodziców. Natomiast zaraz po narodzinach następuje moment największej wrażliwości na bodźce dźwiękowe.
We wczesnym okresie rozwoju dzieci nie rozumieją jeszcze słów wypowiadanych przez dorosłych, a jedynie rozpoznają intonację głosu. Między 2 a 3 rokiem życia potrafią już podśpiewywać melodie zgodne z ich nastrojem. U starszych pojawia się tendencja do tworzenia melodii na prostych instrumentach perkusyjnych. Wynika z tego, że każde dziecko ma w sobie potencjał do bycia muzykalnym - a to, czy będzie się rozwijać w tym kierunku, zależy głównie od rodziców.
Przeczytaj też: Jak aktywizować rozwój przedszkolaka
Dlaczego muzyka?
Słuchając muzyki, dorosły jest w stanie określić, jakie uczucia wywołuje w nim dana piosenka oraz jakie wyobrażenia w nim budzi - za które to aspekty odpowiada prawa półkula. Co jednak ciekawe, u osób zajmujących się muzyką zawodowo oraz osób pobierających lekcje muzyki aktywuje się również leka półkula - bardziej analityczna.
Uprawianie i słuchanie muzyki wpływa na rozwój myślenia logicznego, analizę oraz kojarzenie faktów. Zawodowi muzycy rozpatrują utwory pod kątem barwy, rytmu, harmonii; potrafią wyodrębnić dźwięk jednego instrumentu z dzieła wykonywanego przez całą orkiestrę.
Muzykowanie pozwala na harmonijne współdziałanie obu półkul: łącząc działania analityczne oraz poddawanie się emocjom.
Jak muzyka wpływa na przedszkolaka?
Muzyka jest wspaniałym środkiem ku temu, by wyrazić swoje uczucia - również te, na określenie których nie możemy znaleźć słów. Dzieci, które jeszcze nie potrafią zdefiniować swoich emocji, za pomocą muzyki i prostych podśpiewek są w stanie wyrazić swoje wyobrażenia i pragnienia.
Ponadto uprawianie muzyki poprawia pamięć, spostrzegawczość, wspomaga rozwój umiejętności matematycznych (ze względu na rozwój analitycznego myślenia) oraz językowych (poprzez zapamiętywanie intonacji, akcentów, słów). Muzyka, jako jedna ze sztuk, uwrażliwia na piękno oraz pobudza wyobraźnię przestrzenną.
Ogromnym plusem uprawiania muzyki przez przedszkolaków jest sprzyjanie rozwojowi społecznemu i wspomaganie pewności siebie (poprzez występu na forum, wspólne śpiewanie). Wykonywanie piosenek w grupie uczy współpracy oraz odpowiedzialności - każdy musi wykonać swój kawałek, żeby cały utwór brzmiał dobrze. Muzykowanie z innymi jest więc też okazją do szukania kompromisów, dyscypliny oraz rozwijania koncentracji. Poza tym, jak każde działanie w grupie, wspomaga socjalizację i wzmacnia poczucie przynależności do grupy.
Sprawdź też: Zabawy ułatwiające poznawanie świata
Jak się do tego zabrać?
Przede wszystkim: muzykować w domu! Mając przykład od rodzica, maluch tym chętniej będzie chciał się angażować w tworzenie i słuchanie muzyki. Nie przejmuj się, jeśli nie masz talentu muzycznego - przedszkolak nie rozpozna jeszcze, że nie śpiewasz czysto, za to poczuje ogromną radość przy wspólnych muzycznych zabawach!
Po drugie: dużo słuchajcie. I nie koniecznie tak zwanej „dziecięcej muzyki” - ponieważ wiele z tych piosenek nie ma dużej wartości artystycznej. Nie ograniczajcie się do jednego stylu, ale daj dziecku możliwość zapoznania się z różnymi gatunkami.
Troszkę starsze dzieci warto zapisać na zajęcia muzyczne. Ten rodzaj spędzania czasu to nowe doświadczenia, możliwość poznania innych typów melodii oraz zabawy przy muzyce granej na żywo. Zajęcia wspólne dla rodziców i dzieci są też świetną okazją do znalezienia inspiracji do muzykowania w domu.
Przeczytaj również: W laboratorium dźwięku, czyli eksperymenty i zabawy dla dzieci
Może zainspirują cię: Zabawy plastyczne dla przedszkolaków na jesień