Jak na świecie obchodzony jest Dzień Dziecka?

Jak na świecie obchodzony jest Dzień Dziecka?
Drukuj Skomentuj

Dzień Dziecka obchodzony jest nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach na świecie. Dowiedzmy się, jak świętują najmłodsi w różnych zakątkach globu. Niektóre tradycje są naprawdę zaskakujące!

Wszyscy wiemy, jak Dzień Dziecka wygląda w Polsce. 1 czerwca wszystko kręci się wokół najmłodszych – rodzice wręczają im podarunki i zapewniają atrakcje. Zarówno w większych miastach, jak i mniejszych miejscowościach organizowane są zabawy i konkursy. Dzięki temu pierwszy dzień czerwca staje się najradośniejszy w całym roku!

 

Skąd się wziął Dzień Dziecka?


W Polsce, a także innych krajach, które należały do bloku socjalistycznego, Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca. Święto wprowadzono w roku 1953 z inicjatywy organizacji „The International Union for Protection of Childhood” promującej działania mające zapewnić bezpieczeństwo dzieciom na całym świecie. Nikt nie chciał, by najmłodsi musieli mierzyć się z krzywdami takimi jak wojna czy głód.

W naszym kraju pierwszy dzień czerwca organizowane są specjalne atrakcje dla najmłodszych – najczęściej konkursy oraz gry i zabawy ruchowe. Także rodzice mocniej niż zwykle rozpieszczają dzieci, ofiarowując im drobne prezenty, słodycze, czy zabierając do kina lub teatru.

W Polsce 1 czerwca obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży. Młodzi posłowie zasiadają w ławach sali plenarnej, podejmując uchwały oraz rezolucje. Warto zaznaczyć, że rozpoczęta w 1994 roku akcja była pierwszą w Europie – obecnie dzieci i młodzież obradują również w innych krajach, np. Wielkiej Brytanii, Francji i Portugalii.

 

Jak Dzień Dziecka świętują inni?


Chociaż w Polsce Dzień Dziecka obchodzimy 1 czerwca, to inne kraje świętują w zupełnie innych terminach, na przykład: Francja i Włochy – 6 stycznia, Turcja – 23 kwietnia, Japonia – 3 marca i 5 maja, Niemcy – 1 czerwca i 20 września, Australia – czwarta środa października, Węgry – ostatnia niedziela maja.

Świąteczne tradycje w niektórych z tych krajów są naprawdę interesujące. Przykładem może być Turcja, gdzie maluchy ubrane w narodowe stroje puszczają latawce, a także tańczą i śpiewają. Tego dnia dzieci zasiadają też w parlamencie.

Kolejnym krajem, gdzie najmłodsi mają swoje święto, jest Japonia. Dziewczynki i chłopcy obchodzą je osobno – 3 marca i 5 maja. Tradycją związaną z 5 maja jest wywieszanie przed domami wyciętych z papieru karpi, które dla Japończyków mają duże znaczenie. Ryby te symbolizują siłę i determinację, czyli cechy, jakimi powinni odznaczać się wszyscy chłopcy. Tradycyjnie czerwony karp oznacza mamę, czarny tatę, a niebieski synów. Dziewczynki swoje święto obchodzą 3 marca – w ten dzień odwiedzają wystawy papierowych lalek, oglądają teatrzyki i zajadają się różnymi przysmakami.

Dzień Dziecka we Włoszech to okazja do tego, by rozpieszczać maluchy. Dzieci otrzymują ciasteczka z wróżbami, a do tego rodzice spełniają jeszcze ich niewielkie zachcianki. Przez cały dzień maluchy noszą wykonane z papieru korony. Podobne zwyczaje panują we Francji, gdzie 6 stycznia obchodzony jest Dzień Rodziny. Wszyscy członkowie zasiadają do uroczystej kolacji, której ukoronowanie stanowi ciasto z wróżbami. Również we Francji, tak jak we Włoszech, dzieci zakładają papierowe korony.

Jak widać w różnych krajach świata Dzień Dziecka obchodzony inaczej – ale wspólne jest jedno, czas, jaki rodzice poświęcają najmłodszym. Warto o tym pamiętać także podczas tegorocznego Dnia Dziecka!

Filmy

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi