Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?

Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?
Drukuj Skomentuj

Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika i kiedy jest ten odpowiedni moment? Te pytania nurtują niejednych rodziców. Większość dzieci jest gotowa do korzystania z nocnika około drugiego roku życia. Dzieci są jednak różne, przygodę z nocnikiem należy rozpocząć więc wtedy, kiedy dziecko będzie na to po prostu gotowe.

Nauka korzystania z nocnika to sprawa niełatwa zarówno dla dziecka, jak i rodzica. By dziecko nabyło tę umiejętność potrzeba czasu, cierpliwości oraz odpowiedniego przygotowania. To, że inne dzieci zamieniły już pieluchy na nocnik, nie znaczy wcale, że i nasz maluch jest już na to gotowy.

 

Odpowiednie przygotowanie

 

Korzystanie z nocnika wymaga od malucha opanowania kilku umiejętności. Dziecko musi zauważyć, że chce mu się siusiu, powiedzieć o tym i powstrzymać się przez chwilę. Dziecko jest gotowe do korzystania z nocnika kiedy: daje znać, gdy robi siusiu, jego pieluszka każdego dnia jest sucha przez około 2 godziny, pomaga przy ubieraniu oraz rozbieraniu się, pokazuje, że chce, by mu zmienić zabrudzoną pieluszkę. Twoje dziecko obserwuje zachowania i czynności innych oraz wykazuje zainteresowanie tym, że inne osoby udają się do toalety? To  wskazówka do tego, że dziecko być może jest już gotowe do nauki korzystania z nocnika.

 

Warto również zadbać o:

 

Wybór odpowiedniego nocnika - powinnien być stabilny, wygodny oraz przede wszystkim musi podobać się on naszemu maluchowi!

 

Nakładka na toaletę - Jeśli dziecko zamiast nocnika woli korzystać z toalety - zadbajmy o stabilną, dobrze dopasowaną nakładkę, aby dziecko czuło się bezpiecznie.

 

Zakup kolorowych majteczek - gdy założymy dziecku majteczki, powiedzmy mu, że gdy zechce siusiu musi zrobić je do nocniczka. Na pewno zdarzy się, że dziecko zmoczy majtki, wtedy będzie odróżniało kiedy coś jest suche, a  kiedy mokre.

 

Pamiętajmy, że dziecko nie musi odazu siadać na nocnik bez pampersa. Niech siada na nocniku i w pampersie i w ubraniu. Dziecko musi czuć się na nocniku bezpiecznie. Przydatne są również wszelkie książeczki o nocniczku.

 

Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?

 

Pamiętaj o konsekwencji - należy wybrać dzień, w którym przestaniemy poza nocą używać pieluch

 

Obserwuj zachowanie dziecka - gdy zauważysz, że maluch robi dziwne miny lub np. kuca niezwłocznie posadź go na nocnik

 

Jeśli nie widzimy, kiedy nasze dziecko chce się załatwić, sadzajmy je na nocnik w regularnych odstępach  - mniej więcej co 2 godziny

 

Chwal i nagradzaj dziecko za każdą udaną próbę

 

Pamiętaj o ubraniu, które łatwo się zdejmuje

 

Nie przetrzymuj dziecka na nocniku - gdy maluch nie osiągnie sukcesu w ciągu kilku minut, spróbujmy za jakiś czas

 

 

Wcześniej czy później wszystkim dzieciom udaje się nabyć tę trudną umiejętność, jaką jest korzystanie z nocnika. Bądźmy cierpliwi, motywujmy i pomagajmy naszemu dziecko, a z pewnością i dla niego nocnik okaże się atrakcyjniejszy niż pielucha.

 

 

Zobacz także:

 

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi