Jak nauczyć dziecko pisania literek i cyferek?

Jak nauczyć dziecko pisania literek i cyferek?
Drukuj Skomentuj

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nauka pisania literek i cyferek wymaga od dzieci wiele ćwiczeń. Naukę pisania powinno się zacząć jeszcze przed pójściem dziecka do pierwszej klasy. Jak nauczyć dziecko pisać?

Jak przygotować dziecko do pisania?

 

W pierwszej kolejności należy organizować dziecku zabawy, które będą angazowały palce i dłonie. Ważne będzie umożliwienie dziecku zabaw w bawialni i na placu zabaw. W nauce pisania bardzo istotnym elementem jest koordynacja ruchowo-wzrokowa, którą można trenować poprzez jazdę na rowerku, hulajnodze i rolkach, ale też za pomocą wycinanek czy obrysowywanie ręki. 

 

Należy zachęcać dziecko do:

  • łączenia punktów,
  • lepienia z plasteliny,
  • nawlekania koralików,
  • malowania
  • kolorowania,
  • rysowania w piasku i tym podobnych aktywności.
Warto również pozwalać dziecku na samodzielność w postaci zapinania sprzączki, mycia się, jedzenia i zakładania ubranka, a także pomagania w codziennych czynnościach.
Sprawdź również: Jak nocnikować dziecko?


Ćwiczenia pisania

 

Przede wszystkim należy zacząć od prawidłowej postawy ciała. Dziecko musi mieć odpowiednio dopasowane biurko i krzesełko, tak by maluch był wyprostowany. Powinno się usunąć z zasięgu wzroku wszystkie rozpraszające przedmiory, bo nauka pisania wymaga skupienia.

Istotną sprawą jest wybór odpowiednich przyborów piśmienniczych. Warto zacząć od ołówka, który wymusi na dziecku prawidłowy chwyt przyboru. Pisać należy na kartce w linie. Na początku warto zacząć od rysowania prostych linii z góry na dół oraz od lewej do prawej strony. Dopiero kolejnym krokiem jest wprowadzanie literek.


Jak nauczyć dziecko pisania ze słuchu?

 

Na początku warto pobawić się z dzieckiem w zabawy angażujące kilka zmysłów. Ćwiczenie słuchu może polegać na pokazywaniu przez malucha kierunku, z którego słychać konkretny dźwięk. We właściwej nauce pisania literek, w celu zapamiętania danego znaku, należy nie tylko zapisywać je w zeszycie, ale też znajdywać je w widzianym i słuchanym tekście. Taka aktywność poprawia zapamiętywanie i ułatwia dziecku pisanie ze słuchu.

Naukę pisania literek należy zacząć jak najwcześniej. Istotne jest zadbanie o rozwój sprawności i branie udział w zabawach, które poprawiają motorykę i kształtują koordynację.

 

Sprawdź także: Bezsenność u dzieci. Nie bagatelizuj problemu!

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!