Jak nauczyć dziecko wzywania pomocy?

Jak nauczyć dziecko wzywania pomocy?
Drukuj Skomentuj

Nigdy nie wiadomo kiedy przytrafi nam się sytuacja lub wypadek, który wymagać będzie natychmiastowej pomocy. Warto już od najmłodszych lat uczyć dzieci, jak zachowywać się w sytuacji niebezpieczeństwa. Dzieci z łatwością chłoną wiedzę, są odważne i chętne do niesienia pomocy. Należy więc nauczyć je, jak postępować w przypadku zagrożenia zdrowia i życia.

Jak wezwać pomoc?

W Polsce obowiązują trzy numery alarmowe: pogotowie ratunkowe: 999, policja: 997, straż pożarna: 998 oraz uniwersalny, europejski numer alarmowy 112, którego wybranie z jakiegokolwiek telefonu spowoduje połączenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

 

Małemu dziecku trudno jednak będzie owe numery zapamietać. Dobrym sposobem nauczenia malucha wykonywania poszczególnych czynności będzie zabawa. Aby dziecko w łatwy sposób zapamiętało i opanowało umiejętności, wiedza, którą chcemy przekazać musi być dostosowana do jego wieku. Małe dziecko musi wiedzieć przede wszystkim, że w przypadku gdy się zgubi o pomoc poprosić musi kogoś dorosłego.

 

Ucząc nieco starszych dzieci korzystania z numerów alarmowych starajmy się aranżować sytuacje, w których dzieci będą musiały telefonicznie wezwać pomoc. Dziecko powinno wiedzieć, że w rozmowie podać musi:

- miejsce zdarzenia

- opis tego co się stało

- imię i naziwsko

- numer telefonu

 

Wzywanie pomocy, a wiek dziecka

 

Tak jak pisaliśmy wcześniej zabawy dostosowane muszą być do wieku dziecka. Dwuletniemu dziecku warto kupić telefon zabawkę i pokazać mu do czego służy ten przedmiot. Dziecko nieco starsze powinno umieć wybrać numer ratunkowy oraz przekazać dyspozytorowi najważniejsze, podstawowe informacje. Pamiętajmy, że im dziecko starsze, tym więcej informacji jest ono w stanie przyswoić. Kilkulatkowi najłatwiej zapamiętać będzie numer 112, poćwiczmy więc z dzieckiem jego zapamiętywanie. Warto ćwiczyć również scenki z wzywania i udzielania pomocy - pomogą one maluchowi zapamietać rutynę postępowania. Pomocne okazać mogą się również pytania:  Jeżeli widzisz ogień, dym, to co trzeba zrobić?, Gdy mama zasłabnie, jak zareagujesz? Zobacz jedzie karetka - jaki jest numer na pogotowie?

 

Nauka poprzez zabawę

 

Gry i zabawy pozwolą uwrażliwić i wykształcić u maluchów pewne odruchy i nawyki.

 

W prawidłowym i skutecznym nauczeniu dziecka, jak wzywać pierwszą pomoc przydatne mogą okazać się:

  • Telefon zabawka, ale również , klocki z cyferkami lub wycięte z kartonu numerki
  • Wspólnie z dziećmi wykonajmy plansze lub etykiety z numerami alarmowymi
  • Naklejkę z obrazkami i numerem warto powiesić w widocznym miejscu
  • Dany numer alarmowy napiszmy na zabawce, którą bawi się dziecko
  • Pomalujmy puzzle, które pokażą odpowiedni dla danej służby ratunkowej obrazek, następnie połączmy je z właściwym numerem

 

Zobacz także:

 

 

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi