Jak nocnikować dziecko?

Jak nocnikować dziecko?
Drukuj Skomentuj

Korzystanie z nocnika jest jedną z pierwszych czynności, których uczy się nasze dziecko. Dla rodziców jest to duże ułatwienie, ponieważ dzięki temu oszczędzają czas i pieniądze. Moment, kiedy dziecko zaczyna korzystać z toalety, uzależniony jest od samego malucha. Najczęściej jest to koniec drugiego roku, czasami połowa trzeciego, jednak nie ma co do tego reguły. Podpowiadamy, jak nauczyć dziecko nocnikowania? Podpowiadamy!

Rodzaje nocników i nakładków sedesowych

 

Oprócz klasycznego nocnika z plastiku rodzice mają możliwość wybrać wiele różnych dodatków, które są bardziej miłe dziecku. Akcesoria mają różne funkcje takie jak głośne melodie, zachęcające wzory i kolory, czy nocniki w kształcie toalety. Często wybieranym przez rodziców akcesorium jest nocnik grający. Niektóre z dostępnych modeli odtwarzają melodyjki, inne natomiast wydają dźwięki spuszczanej wody lub fanfarów, gdy dziecko kolejny raz z nich skorzysta. Dla wielu dzieciaków jest to dużą zachętą, gdyż korzystanie z toalety staje się dla nich miłym doświadczeniem, a nie przykrą koniecznością. 

Innym interesującym nocnikiem jest ten, który swoim wyglądem przypomina toaletę dla dorosłych. Wtedy dziecko korzysta z nocnika, bo czuję się, jak dorosły. Takie dodatki to na przykład nakładki na sedes oraz podnóżka. W łazience mogą spełniać wiele funkcji. Kupując nocnik, trzeba zwrócić uwagę na antypoślizgowe nóżki. Dla małego dziecka są  one znacznie bezpieczniejszym wyborem. Kolejnym akcesorium są nakładki na sedes. Często rodzice nie mogą się zdecydować na wybór pomiędzy nocnikiem a nakładką. Zazwyczaj nocniki polecane są dla młodszych dzieci, jednak należy mieć świadomość, że kiedyś kilkuletnie dziecko będzie musiało nauczyć się korzystać z toalety, a wtedy nakładka jest doskonałym wyborem.

 

Sprawdź również: Skąd się wzięły walentynki?


Kiedy rozpocząć nocnikowanie dziecka?

 

Nie ma dokładnie podanego wieku, kiedy dziecko powinno zacząć korzystać z nocnika, czy nakładki sedesowej. Należy rozmawiać z maluchem mówić mu o konieczności korzystania z toalety. Dzieci i ich podejście do korzystania z toalety jest różne. Jedne uwielbiają naśladować dorosłych, przez co od młodego wieku interesuje ich używanie toalety, z kolei dla innych próba nawet nauki korzystania z toalety kończy się płaczem i krzykiem. W takim przypadku trzeba spokojnie tłumaczyć dziecku zasady korzystania z toalety. Producenci wyszli naprzeciw oczekiwaniom rodziców, więc różnorodne nocniki i nakładki sedesowe zachęcające do tej czynności, są powszechnie dostępne.

 

Sprawdź także: Walentynki w szkole i przedszkolu

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!