Jak obchodzi się Święto Trzech Króli na świecie?

Jak obchodzi się Święto Trzech Króli na świecie?
Drukuj Skomentuj

Na całym świecie Święto Trzech Króli obchodzi się troszeczkę inaczej.  Tego dnia wierni Kościoła Katolickiego wspominają wędrówkę trzech mędrców, którzy przybyli do Betlejem, by oddać pokłon Chrystusowi. Kacper, Melchior i Baltazar przynieśli w darach: złoto, kadzidło oraz mirrę. Zapraszamy w podróż po europejskich krainach w celu poznania tradycji obchodzenia tego pięknego święta w innych krajach!

Święto Trzech Króli w Hiszpanii

 

W tym dniu w Hiszpanii organizowane są huczne parady i orszaki, w czasie których miasto jest odwiedzane przez Trzech Króli. W czasie tego święta najbardziej szczęśliwe dzieci, bowiem 6 stycznia w Hiszpani dostają prezenty, ale tylko jeśli były grzeczne, a dzień wcześniej zostawiły w progu domu smakołyki dla wędrowców oraz wodę i herbatniki dla ich wielbłądów.


Święto Trzech Króli we Włoszech

 

Święto Trzech Króli we Włoszech to niesamowicie radosny dzień dla dzieci, podobnie jak w Hiszpanii. Jeśli dzieci były grzeczne dostają słodycze ukryte w pończochach, a jeśli niegrzeczne - cukrowe węgielki. W tym kraju święto przybrało zwyczajową nazwę Befana, a jego symbolem jest wiedźma na miotle. Dniem wolnym stało się po raz kolejny po interwencji papieża Jana Pawła II w 1986 roku. Tego dnia do miast zjeżdżają jarmarczni sztukmistrze i wesołe miasteczka.

 

Sprawdź również: 7 potraw dla dzieci na święta!

Święto Trzech Króli w Chorwacji

 

Tego dnia ulicami miast przechadzają się dzieci przebrane za wędrujących mędrców. Ręce i głowy mają przyozdobione gwiazdami, odwiedzają domy i kolędują. Jest to także czas święcenia wody, którą zanosi się do domów, skrapia się nią także pola, sady i winnice, a to, co zostanie wlewa się do ognia. W tym dniu, domy są święcone również przez kapłanów, którzy błogosławią domowników.


Święto Trzech Króli w Grecji i na Cyprze

 

Święto Trzech Króli (Epifania – objawienie, ukazanie się) jest niodzownie związane ze święceniem wody. Morze jest oczkiem w głowie Grecji, a 6 stycznia jego wody święci Papas (grecki kapłan). Wrzuca do morza krzyż, za którym wskakują śmiałkowie uczestniczący w procesji po plaży. Zgodnie z tradycją, ten, kto wyłowi krzyż, będzie obdarowany zdrowiem i dostatkiem w nowym roku.


Święto Trzech Króli w Finlandii

 

W tym kraju święto nazywane jest Loppiainen (Teofania), co również znaczy Objawienie Pańskie. TSwój żywot choinki zdobiące domy, jednak okres świąteczny trwa nadal. Zakończy się dopiero 13 stycznia w święto Nuutti, czyli Dzień Świętego Kanuta IV. Mieszkańcy Finlandii zjadają wówczas pierniki i inne jadalne ozdoby choinkowe. Natomiast w Święto Trzech Króli Finowie dają sobie tradycyjne korzennymi ciasteczkami Piparkakut w kształcie gwiazdy. Ciasteczko należy ścisnąć w dłoni i pomyśleć życzenie. Jeśli przełamie się na trzy części nasze życzenie się spełni.

 

Sprawdź także: Polskie zwyczaje świąteczne

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!