Jak oduczyć dziecko dłubania w nosie?

Jak oduczyć dziecko dłubania  w nosie?
Drukuj Skomentuj

Dłubanie w nosie to problem, który dotyczy wielu przedszkolaków. Choć przede wszystkim nawyk ten jest niehigieniczny i nieelegancki, okazuje się, że jest również niebezpieczny. Poniżej przedstawiamy sposoby na to, jak oduczyć dziecko dłubania w nosie.Dłubanie w nosie jest uznawane za nieeleganckie, więc już od najmłodszych lat rodzice powinni uczyć dziecko, że nie wolno tego robić. Poza negatywnymi skutkami społecznymi, dłubanie w nosie jest również bardzo niebezpieczne. Wynikiem tego działania są bardzo często krwotoki z nosa, strupy, infekcje, a nawet zapalenie zatok.

 

Czytaj również: Ospa wietrzna u dziecka - co robić?

 

Dziecko dłubie w nosie – przyczyny


Przyczyn dłubania w nosie przez dziecko może być bardzo wiele. Najczęściej jest to czynność, którą dziecko wykonuje nieświadomie, by pozbyć się zalegającej w nosie wydzieliny.


Dla młodszych dzieci może być to sposób na to, by rozładować napięcie emocjonalne. Jeśli zauważysz, że dłubanie w nosie u twojego dziecka ma przyczynę na tle nerwowym – należy skontaktować się z psychologiem.

 

Sprawdź również: Ścieżka sensoryczna dla dziecka - zrób to sam


Przyczyną dłubania w nosie może być również krzywa przegroda nosowa, alergia lub infekcja. Zdarza się również tak, że dzieci robią to z nudów i by zająć czymś ręce.

Jak oduczyć dziecko dłubania w nosie?


Przede wszystkim postaw na rozmowę i krótki instruktaż. Wyjaśnij dziecku, jakie są konsekwencje dłubania w nosie oraz przedstaw instrukcję poprawnego pozbywania się wydzieliny z nosa.  Warto również porozmawiać o tym, jak ta praktyka jest odbierana w społeczeństwie i że nie wolno tego robić. Naucz dziecko, że wydzieliny z nosa należy pozbyć się w toalecie przy pomocy chusteczki higienicznej.

 

Czytaj także: Dziecko uzależnione od telefonu - co robić?


Jeśli dziecko dłubie w nosie z jakiejś przyczyny (np. stres, alergia itp.) nie zostawiaj go z tym samym. Warto udać się do specjalisty, który pomoże w rozwiązaniu tego problemu.

 

 

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!