Jak ozdobić stół wielkanocny? 9 pomysłów na dekoracje wielkanocne dla dzieci

Jak ozdobić stół wielkanocny? 9 pomysłów na dekoracje wielkanocne dla dzieci
Drukuj Skomentuj

Zastanawiasz się, jak ozdobić stół wielkanocny? Chcesz włączyć w przygotowania swoje dziecko? Ozdobą Twojego stołu nie muszą być tylko pisanki! Przedstawiamy 9 pomysłów na dekoracje wielkanocne do zrobienia z dziećmi.

Jednak tradycyjnie? Sprawdź  nasze pomysły na wielkanocne pisanki!


Jajka na trzy sposoby


1. Błyszczące - kup w sklepie plastycznym jajko styropianowe, kolorowe cekiny oraz szpilki. Wielkość jajka można dobrać do wieku dziecka - czasem zdarzają się nawet strusie! Pokaż dziecku, jak przybijać szpilkami cekiny, tworząc kolorowe, błyszczące wzory. Boisz się, że dziecko pozostawi białe ślady? Przed przybijaniem cekin pomalujcie jajka farbą akrylową.

2. Romantyczne - ugotuj jajka na twardo lub przygotuj wydmuszki. Na skorupkach narysujcie zamknięte oczy i uśmiechy. Ułóżcie w pojemniczku wyłożonym gałązkami bukszpanu albo zielonym sizalem (koszyku albo półmisku). W sklepie plastycznym kupcie białe kwiatki na drucikach i zróbcie z nich wianki dla jajek.

3. Zielone - kupcie opakowanie rzeżuchy i watę lub waciki. Przygotuj ostrożnie skorupki do jajek: zbij tak, by zostało ok. ⅔ wysokości, puste w środku. Wyłóżcie jajka watą lub wacikami, zwilżcie wodą. Wsypcie rzeżuchę. Możecie też narysować na skorupkach uśmiechy albo pyszczki królików. Pamiętajcie, by codziennie nawilżać wnętrze jajka.Tę ozdobę najlepiej przygotować ok. 1,5 - 2 tygodnie przed Wielkanocą - wtedy na Święta jajka będą miały piękną, zieloną czuprynę!


Oryginalne pojemniki na kwiaty


4. Ze słoika - przygotujcie farbki do szkła albo zwykłe akryle (akryle mogą później zmyć się pod wodą). Na słoiku namalujcie oczy i pyszczek królika albo oczy i dziób kurczaka. Górną część słoika owińcie sznurkiem jutowym. Do sznurka można dokleić uszy z papieru dla królika.

5. Z wytłaczanki po jajkach - samej wytłaczanki najlepiej nie ozdabiać: surowa będzie się prezentowała najkorzystniej. Obetnij zamknięcie wytłaczanki. Do wytłoczeń na jajka możecie włożyć różne elementy: wyhodować w nich rzeżuchę, wyłożyć sizalem, wstawić pisanki albo wydmuszki z ciętymi kwiatami wsadzonymi w środek skorupki (np. tulipanami, żonkilami). Zaplanujcie jednak te elementy tak, by cała kompozycja miała spójny charakter.

 

Sprawdź też: 6 propozycji wielkanocnych zabaw dla dzieci

 

Ozdoby wielkanocne... do jedzenia


6. Zajączki - ugotuj i obierz kilka jajek. Przekrój je na pół, ułóż na płaskich częściach. Natnij górę każdej połówki w poprzek.  Dużą rzodkiewkę przekrój na pół, później na plasterki. Przygotuj też ziarna ziela angielskiego i cienki szczypiorek. Pokaż dziecku, jak złożyć z tego zajączka wielkanocnego: w nacięcie włożyć “uszy” z plasterków rzodkiewki; ziele angielskie wbić jako “oczy”; szczypiorek wbić jako “wąsy” (jeśli się nie trzyma, można “pyszczek” posmarować majonezem i do niego przykleić zielone paski).

7. Kurczaki - ugotuj i obierz kilka jajek. Przetnij je mniej więcej na ⅔ wysokości; wydrąż ostrożnie żółtka. Daj dziecku do krojenia elementy do farszu (wszystko w kostkę): ugotowaną marchewkę, szczypiorek, plastry szynki, plastry sera. Możesz też dodać: ogórka (np. kiszonego), cebulę, paprykę lub inne warzywa. Żółtka trzeba rozgnieść, wymieszać z warzywami i majonezem. Doprawcie do smaku. Faszeruj jajka (białka) tak, by farsz było widać między przeciętymi elementami. Do żółtego “kurczaka” doklejcie “oczy” z ziela angielskiego, “dziób” z papryki albo marchewki.


Drobne dodatki na stół wielkanocny


8. Obręcz na serwetki - rolki po papierze toaletowym przetnij na pół. Owińcie je z dzieckiem sznurkiem jutowym. Z papieru wytnijcie uszy zająca. Przygotujcie oczy i nos z guzików (albo też wycięte z papieru). Przyklejcie te elementy na obręcze owinięte sznurkiem. Do obręczy włóżcie zwinięte luźno serwetki (najlepiej kolorowe albo w kolorze oczu zajączka).

9. Podkładki na kubki - z filcu wytnij kształty jajek (wystarczająco duże, by zmieściły się na nich kubki). Elementy do przyszycia przygotujcie również z filcu: kółka, trójkąty i kwadraty albo paski dopasowane do kształtu jajka. Kolejne elementy przyszyjcie. Pamiętaj, by nie przygotowywać koralików ani innych elementów, które będą za bardzo wystawać.

 

Przeczytaj też: Świąteczne tradycje i dekoracje - zaplanuj Wielkanoc z dzieckiem!

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi