Jak pomóc dziecku zintegrować się z grupą przedszkolną?

Jak pomóc dziecku zintegrować się z grupą przedszkolną?
Drukuj Skomentuj

Dziecko, które idzie pierwszy raz do przedszkola, potrzebują czasu na zaadaptowanie się w nowym miejscu - stąd płacz i niechęć do placówki jest naturalną reakcją. Jeśli jednak dziecko po kilku tygodniach, a nawet miesiącach nie odnajduje się w grupie; lub też starszy przedszkolak unika zabaw grupowych - należy zareagować na problem. Niestety, jest niewielka szansa, że “ to minie”. Jak pomóc dziecku zintegrować się z grupą przedszkolną? Przeczytaj praktyczne wskazówki na ten temat.

Twoje dziecko pierwszy raz jest w przedszkolu? Przeczytaj o sposobach na adaptację:

 

Moje dziecko idzie do przedszkola - od czego zacząć przygotowania?

Jak przygotować dziecko (i rodzica) na piewsze dni w przedszkolu

 

Obiektywizm


Obiektywna ocena swojego skarba bywa trudna. Łatwiej jest ocenić inne dzieci, które nie chcą bawić się z naszym - i zrzucić winę ich zachowanie. Oczywiście, na wyśmiewanie i agresję powinni reagować nauczyciele. Warto jednak szerzej spojrzeć na sytuację, gdy dziecko jest odpychane lub ignorowane. Być może jakieś zachowania sprawiają, że rówieśnicy mają trudności w akceptowaniu go? Przykładowe postawy przedszkolaka, które utrudniają jego integrację z grupą rówieśniczą, to:

 

  • Nieśmiałość - Dziecko nie chce zwracać na siebie uwagę, stoi z boku, nie dołącza się do zabaw. Przerażają go zabawy w kółku i wypowiadanie się na forum grupy. Z tego powodu inne dzieci nie zapraszają go do zabawy, bo wiedzą, że i tak się nie dołączy.
  • Brak empatii - “Egoistyczne” zachowanie dziecka nie wynika ze złości, ale np. braku zrozumienia innych dzieci. Może być odbierane jako samolubne, zarozumiałe, kłótliwe. Często taką postawę widzi się u jedynaków albo dzieci z dużo starszym rodzeństwem, które dotąd nie miały styczności z rówieśnikami.
  • Agresja - Dziecko, które reaguje agresją, wcale nie musi czuć złości. Zachowania agresywne mogą być spowodowane: chęcią zwrócenia na siebie uwagi, brakiem umiejętności komunikacyjnych, reakcją na stres albo zdenerwowanie.

 

Współpraca z przedszkolem


Współpraca z przedszkolem, a zwłaszcza z nauczycielami opiekującymi się grupą, jest koniecznie by pomóc dziecku. Po pierwsze, rozmowy z opiekunami przedszkolnymi mogą pomóc Ci w ustaleniu przyczyny, dla której dziecko ma problemy w integracji; czy problem jest ze wszystkimi dziećmi, czy w relacji z jednostkami. Wspólne ustalenie przyczyny oraz planu działania przyniesie najlepsze efekty.

Rzecz jasna, to nauczyciele w dużej mierze są odpowiedzialni za zintegrowanie grupy: tworzenie atmosfery wyrozumiałości i szacunku, organizowania zajęć w taki sposób, by zachęcić dzieci do współpracy. Jednak również rodzice mogą podjąć działania w domu, które nauczą przedszkolaka nawiązywania kontaktów z rówieśnikami.

 

Relacje w domu


Zwróć uwagę, czy zachowania dziecka, powodujące odrzucenie przez grupę, nie są wynikiem wzorców widzianych w domu. Przykładowo: dziecko, które ma rodziców na każde swoje życzenie, nie ma ustalonych granic - w przedszkolu może nie chcieć dzielić się zabawkami ani nie znosić sprzeciwu kolegi czy koleżanki. Maluch, który nie jest uczony prawidłowych metod radzenia sobie z negatywnymi emocjami, może źle reagować na krzyk i płacz dzieci.

Dlatego warto zadbać o to, by dziecko integrowało się również z domownikami - nie tylko rodzeństwem, ale też rodzicami czy kuzynami. Dobrym sposobem jest angażowanie rodziny w np. gry planszowe, które uczą współpracy, zdrowej rywalizacji, wspólnej zabawy.

 

Przeczytaj również: Jak nauczyć przedszkolaka radzenia sobie z porażką?

 

Goście w domu


Pamiętaj, że podobnie jak niektórzy dorośli, również nie wszystkie dzieci mają potrzebę posiadania szerokiego grona znajomych. Czasem wystarczy bliska znajomość z jedną, dwiema osobami. Jeśli więc zauważysz, że jest kolega/koleżanka, w których gronie Twoje dziecko dobrze się czuje, zaproś ich do domu albo na wspólne wyjście na plac zabaw. Być może relacja z jednym dzieckiem otworzy Twojego malucha na nowe znajomości?

 

Zajęcia dodatkowe


Rozwijanie hobby dziecka może przynieść wiele korzyści. Zwiększenie poczucia własnej wartości, pewności siebie, rozwijanie konkretnych umiejętności - to tylko niektóre z nich. Jednak dodatkowym plusem zajęć dodatkowych jest fakt, że dziecko ma szansę poznać rówieśników o podobnych zainteresowaniach.

 

Sprawdź też: Hobby - sposób na ośmielenie dziecka


Przy okazji warto dodać, by zachęcać (nie zmuszać!) dziecko do różnych aktywności, natomiast ograniczyć mu możliwość korzystania z telefonów, komputerów, tabletów. Dziecko, które umie się dobrze bawić tylko przed ekranem, nie odnajdzie się w zabawach grupowych - a przecież to zabawa jest najważniejszym elementem rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym.

 

Spotkanie z psychologiem


Jeśli masz wrażenie, że Twoje działania nie pomagają, warto również zastanowić się nad wizytą u psychologa lub skorzystaniem z zajęć treningu umiejętności społecznych. Prowadzone przez specjalistów, mogą być szansą dla dziecka na poznanie zasad budowania zdrowych relacji.

 

 

Może przyda Ci się: Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaków - co warto wybrać?

Filmy

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi