Scenariusz zajęć Jak powstają chmury, deszcz

Scenariusz zajęć Jak powstają chmury, deszcz
5.0
1 ocena
Oceń

Scenariusz zajęc dla 6 latków mający na celu zapoznanie dzieci ze zjawiskami przyrodniczymi łączący elementy zabawy ruchowej oraz sprawności manualnych 

Grupa wiekowa:

 

6-latki

 

Czas zajęć:

 

30 min

 

Cele ogólne zajęć:

 

  • poznawanie zjawisk przyrodniczych,
  • rozwijanie mowy, 

 

Cele operacyjne zajęć – dziecko:

 

  • aktywnie uczestniczy w ćwiczeniach badawczych,
  • uczestniczy w zabawach ruchowych,
  • rozwija sprawność manualną,
  • wie, jak powstają chmury i deszcz,
  • potrafi wypowiadać się na dany temat,

 

Metody pracy:

 

słowne:

 

  • rozmowa kierowana
czynne: 

 

  • zabawa badawcza

 

oglądowe:

 

  • oglądanie obrazków
  • zabawowe

 

Formy organizacyjne: 

 

  • zbiorowa, indywidualna

 

Środki dydaktyczne:

 

kubek z wodą, pianka do golenia, zabarwiona na kolorowo woda, strzykawka,

obrazki związane z pogodą 

 

 

Przebieg zajęć:

 

Powitanie

 

Zabawa muzyczno-ruchowa „Przywitamy się wesoło”.

 

  • Podczas śpiewania dzieci ilustrują treść piosenki ruchem i gestem.  (2 min.)

 

Wprowadzenie do tematu zajęć – zagadka.

 

  • Dzieci rozwiązują zagadkę przeczytaną przez nauczycielkę: (1 min.)  

Kiedy mam go spotkać,

to parasol noszę

i zakładam płaszczyk,

a także kalosze.

 

„Co nie pasuje do jesiennej pogody?”

 

  • zabawa rozwijająca spostrzegawczość. Rozkłada przed dziećmi obrazki związane z pogodą. Dzieci wskazują, które nie pasują do jesiennej pogody. Próbują wyjaśnić, dlaczego.  (4 min.)

 

„Słońce i deszcz”

 

  • zabawa orientacyjno-porządkowa. Dzieci biegają, na hasło: Słońce – wyciągają w górę ramiona i poruszają dłonią (świeci słońce). Na hasło: Deszcz – chowają się przed deszczem – przykucają i pochylają nisko głowy. (3 min.)

 

„Kolorowy deszcz”

 

  • zabawa badawcza z pianką do golenia. Najpierw dzieci nalewają wodę do kubka, potem wyciskamy piankę tworząc chmurę, a później polewamy ją kolorową wodą ze strzykawki. Po chwili pod „chmurką” pojawia się tęczowy deszcz. (10 min.)

 

„Hej pada, pada deszczyk”

 

  • zabawa muzyczno-ruchowa. Podczas śpiewania dzieci ilustrują treść piosenki ruchem i gestem.  (2 min.)

 

„Jaki jest deszcz?”

 

  • poszerzanie zasobu słownictwa. Dzieci na podstawie doświadczenia szukają odpowiedzi na pytania: Co robi deszcz? – pada, kapie, mży, leje, dudni, stuka, dzwoni, bębni, siąpi itp. Jaki jest deszcz? – mokry, zimny, głośny, delikatny, przyjemny itp. (3 min.)

 

„Pada deszczyk”

 

  • zabawa paluszkowa. Dzieci powtarzają za nauczycielem rymowankę i próbują zilustrować ją, wykonując  odpowiednie ruchy, naśladując nauczyciela. (3 min.)

 

Deszczyk pada, deszczyk pada,                stukają palcami o dywan,

parasolka się rozkłada.                              tworzą parasolkę z palca wskazującego i dłoni,

Chmurki małe się spotkały                        kreślą w powietrzu kształty chmur,

i cichutko rozmawiały.                               dłonie naśladują rozmowę,    

Deszczyk pada, mały, wielki,                    naśladują palcami padający deszcz,

 

Podsumowanie zajęć

 

Twoje uwagi i pomysły

Tagi