Jak przygotować dziecko do żłobka?

Jak przygotować dziecko do żłobka?
Drukuj Skomentuj

Decyzja o zapisaniu dziecka do żłobka nie jest dla rodziców łatwa. Kolejną trudnością może być fakt rozstania z maluchem. Jak odpowiednio do tego przygotować nie tylko dziecko, ale i siebie?

Specjaliści są zdania, że do żłobka najlepiej zapisywać dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia. Wtedy maluch zaczyna potrzebować nie tylko kontaktu z najbliższymi, ale także z rówieśnikami. Już dzięki krótkiemu pobytowi w żłobku może nauczyć się funkcjonowania w grupie. Dodatkowym plusem jest szybkie nabywanie nowych umiejętności i usamodzielnianie. Wielu rodziców zadaje sobie jednak pytanie, jak przygotować siebie i malucha do pobytu w żłobku?

 

Zastanawiasz się, czy żłobek to dobre rozwiązanie? Wejdź i zobacz: Czy zapisywać dziecko do żłobka?

 

Trenowanie rozstań


Jedną z ważniejszych kwestii jest przyzwyczajenie dziecka do pozostawania bez rodziców. Im dziecko jest starsze, tym trudniej je tego nauczyć, dlatego dobrym pomysłem będzie trenowanie rozstań. Może to przybrać formę zabawy – po wcześniejszym wyjaśnieniu maluchowi, co będzie się działo, mama lub tato wychodzą na jakiś czas z pokoju, a kiedy wracają chwalą pociechę, jeśli ta nie płakała. Maluch oczywiście w tym czasie jest pod opieką innego dorosłego. Takie ćwiczenie warto powtarzać także w nowych dla malca miejscach, na przykład mieszkaniach rodziny czy znajomych. Jego celem jest pokazanie dziecku, że nawet jeśli rodzice wyjdą na jakiś czas, na pewno po niego wrócą.

 

Opowiadanie o żłobku


Kolejnym ważnym krokiem jest przybliżenie dziecku tego, jak będzie wyglądał jego dzień w żłobku. Warto bez koloryzowania opowiedzieć w jaki sposób spędzi dzień – na przykład: będzie bawiło się z innymi dziećmi pod opieką pań i zje tam obiad. Niekiedy rodzice, by zachęcić malucha do pozostania w nowym miejscu, obiecują zbyt wiele. Kiedy te obietnice się nie spełniają, dziecko czuje się zawiedzione i oszukane.

 

Sztuka pożegnania


Warto też wiedzieć, co zrobić, aby dziecko nie czuło, że pozostanie w żłobku to tak duże wydarzenie. Maluchowi trzeba powiedzieć dokąd idzie i na jak długo. Można też określić w przybliżeniu, kiedy rodzice po niego wrócą (np. po obiedzie, po drzemce). Aby dziecko nie płakało, rodzic też nie powinien wyglądać na przejętego – dlatego lepiej nie przedłużać pożegnań. Jednak wymykanie się bez słowa też nie jest rozwiązaniem. Nawet jeśli dziecko jest zabawiane przez opiekunki, na pewno zauważy nieobecność rodzica i jeszcze trudniej będzie się z nim pożegnać następnego dnia. W tym przypadku sprawdzi się tylko konsekwencja, a dzieci przyzwyczają się do nowej sytuacji szybciej niż się nam wydaje.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi