Jak przygotować dziecko (i rodzica) na piewsze dni w przedszkolu
Twój maluch po raz pierwszy idzie do przedszkola? Takie rozstania często wywołują burzę trudnych emocji: nie tylko u dzieci, ale też rodziców! Podpowiadamy, jak przygotować dziecko (i siebie) na pierwsze dni w przedszkolu.
Chcesz, by dziecko czuło się pewniej w przedszkolu? Sprawdź, czy posiada te 6 umiejętności przydatnych w przedszkolu!
Przygotowanie dziecka do przedszkola
Obniż stres - uprzedź o zmianie
Dziecko powinno być świadome, że za jakiś czas będzie chodziło do przedszkola, gdzie nie będzie mamy ani taty. Pozwól mu na oswojenie się z myślą o nowej sytuacji. Pamiętaj jednak, by opowiadając o przedszkolu, trzymać się faktów:
- Nie idealizuj - przekonanie dziecka o tym, że w przedszkolu jest “super”, może skutkować później gorzkim rozczarowaniem.
- Nie strasz słowami typu: “W przedszkolu pani nie pozwoli Ci na zostawianie ziemniaków na talerzu” ani “Taka duża a nie umie założyć butów? Dzieci w przedszkolu będą się z Ciebie śmiać!”. Przedszkole, a zwłaszcza osoby, które dziecko tam spotka, nie mogą kojarzyć mu się ze strachem i wstydem.
- Omów z dzieckiem, jakie zajęcia czekają go w przedszkolu. Rób to jednak “przy okazji”, opowiadając o przedszkolu w czasie zabawy i spacerów. Nie wywołuj u dziecka wrażenia, że jest to zmiana wstrząsająca życiem całej rodziny - a raczej ciekawa przygoda.
Wywołaj pozytywne skojarzenia - włącz dziecko w przygotowania
Zorientuj się, jaka wyprawka jest potrzebna do przedszkola oraz jak wygląda harmonogram dnia. Włącz dziecko w przygotowania:
- Zabierz malucha na zakupy. Pozwól mu wybrać swój kocyk, worek na buty czy bluzkę na zmianę.
- Jeśli w placówce pozwala się na przynoszenie swoich zabawek, pozwól dziecku wybrać “towarzysza” na pierwsze dni w przedszkolu.
- Wybierzcie się na spacer w okolice przedszkola. Dla Ciebie będzie to cenna informacja, ile czasu zajmuje Wam dojście do placówki (zaliczając po drodze murki, kałuże i schodki). Dziecku można natomiast pokazać, jakie atrakcje są po drodze (np. tory, przez które przejeżdża pociąg) - w ten sposób droga do przedszkola będzie mu się pozytywnie kojarzyła.
Zróbcie test “na żywo” - skorzystajcie z zajęć adaptacyjnych
W czasie zajęć adaptacyjnych dzieci na ogół poznają budynek przedszkolny i otoczenie. Biorą też udział w zabawach organizowanych przez nauczycielki. Warto skorzystać z tych zajęć, gdyż dają maluchom okazję do poznania nowego terenu, wypróbowania zabawek, jak też zapoznania się z innymi dziećmi.
W przedszkolu nie organizują zajęć adaptacyjnych? Zapytaj, czy możesz przyjść na parę godzin z dzieckiem i zapoznać go z przedszkolem.
Przeczytaj też: Rozwój dziecka w przedszkolu
Przygotowanie rodziców do rozstania z dzieckiem
Zbierz informacje o zwyczajach w przedszkolu
Czyli dopytaj o rzeczy, które były już wspomniane, m.in.: harmonogram dnia, wyprawkę, dni adaptacyjne. Z jednej strony przygotowania będą spokojniejsze, z drugiej - unikniesz składania obietnic dziecku, których później nie będziesz mogła dotrzymać (np. że pierwsze dni w przedszkolu spędzicie razem - być może w tym przedszkolu rodzice nie są na nie zapraszani).
- W niektórych kwestiach będziesz musiała dopasować się do wymogów przedszkolnych. W większości panie są wyrozumiałe dla różnych metod wychowania dzieci. Nie oznacza to jednak, że są w stanie dostosować się do kilku-kilkunastu różnych stylów wychowania.
- Zaufaj nauczycielom w przedszkolu. Zwłaszcza kiedy początki bywają trudne, a maluch płacze przy każdym rozstaniu - doświadczone opiekunki będą wiedziały, jak go zająć po wyjściu rodzica.
Bądź konsekwentna
Czy da się uniknąć płaczu dzieci? Maluchy różnie reagują na rozstanie z rodzicami. Niektóre adaptują się szybko, inne… przez pierwsze dni codziennie będą płakać i krzyczeć. Nie przedłużaj jednak pożegnania - zaufaj nauczycielkom, które na pewno mają doświadczenie w uspokajaniu nowych dzieci w przedszkolu. Nie składaj też dziecku obietnic, które wywołają więcej szkód niż korzyści:
- Nie nagradzaj dziecka słodyczami ani zabawkami. Może się szybko okazać, że Twój portfel tego nie wytrzyma.
- Nie obiecuj, że następnego dnia będzie mogło zostać w domu, by “odpocząć” od przedszkola. W ten sposób dziecko nie będzie miało szansy na zaadaptowanie się w przedszkolu.
Przygotuj się na sytuacje awaryjne
Wydaje Ci się, że odkąd dziecko pójdzie do przedszkola, będziesz mogła spokojnie wrócić do pracy? Niestety, na ogół wysłanie dziecka do placówki wiąże się z falą chorób. Zwolnienia z pracy, pomoc dziadków, szukanie niańki… Lepiej te sytuacje przemyśleć już wcześniej, by pierwsze przeziębienie przedszkolaka nie zniszczyło Twoich planów.