Jak przygotować dziecko na przedszkole?

Jak przygotować dziecko na przedszkole?
Drukuj Skomentuj

Wrzesień coraz bliżej. Wielu rodziców zdecydowało się na wysłanie swoich pociech w przedszkolne mury. Nie jest to łatwe zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. Przeczytaj, by dowiedzieć się jak przygotować dziecko na chodzenie do przedszkola.


Musi wiedzieć!


Poinformuj dziecko o tym, że pójdzie do przedszkola i zrób to z odpowiednim wyprzedzeniem. W ten sposób nie narazisz go na szok. Wplataj temat przedszkola w codzienne rozmowy, by oswoić dziecko dużo wcześniej. Postaraj się przekazać mu jak najwięcej informacji. Zadbaj o to, by były to tylko pozytywne informacje.

 

Planuj i bądź przygotowany!


Kolejnym sposobem, na oswojenie dziecka z myślą o pójściu do przedszkola, będą wspólne zakupy.  Pozwól przedszkolakowi na samodzielne wybory. Z pewnością będzie dumny, jeśli pójdzie do przedszkola z samodzielnie wybranym workiem na buty i szczotką do zębów.

 

Wspólna zabawa


Naucz dziecko przebywania i zabawy w grupie. Im częściej będzie ono miało możliwość zabawy z innymi, tym łatwiej będzie mu się odnaleźć w przedszkolu.

 

Nauka samodzielności

 


Im bardziej samodzielny będzie przedszkolak, tym bardziej polubi przedszkole. Przebywanie w grupie nie będzie wtedy dla niego tak krępujące. Samodzielna toaleta, ubieranie się, ale też spożywanie posiłków – to podstawa!

 

Prośba o pomoc


Choć samodzielność jest niezwykle ważna, to wytłumacz dziecku, że nigdy nie powinno wstydzić się prosić o pomoc. Niezależnie od tego, jak sytuacja jest krępująca, pomoc mu się należy i przedszkolak nie powinien wahać się o nią prosić.Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!