Jak przyzwyczaić dziecko do przedszkola

Jak przyzwyczaić dziecko do przedszkola
Drukuj Skomentuj

Mamy początek września i wiele dzieci ma już za sobą pierwszy dzień w przedszkolu. Pewnie nie wszystko poszło gładko i wielu rodziców zastanawia się jak przyzwyczaić dziecko do przedszkola. Przygotowaliśmy kilka rad dla rodziców maluchów, które nie mogą poradzić sobie z nową sytuacją. Pomożemy dziecku odnaleźć się w przedszkolnej rzeczywistości.

By dziecko nie reagowało histerycznie na samo wspomnienie o przedszkolu, nie należy go nim straszyć. Postarajmy się zbudować pozytywne skojarzenia z nowym miejscem. Każdy maluch lubi być traktowany poważnie i dorośle, warto więc wytłumaczyć mu, że przedszkole jest kolejnym etapem na drodze ku dorosłości, że nauczy się tam wielu ciekawych rzeczy i pozna nowych przyjaciół. Jeżeli jest taka możliwość należy zabrać pociechę na zajęcia adaptacyjne w przedszkolu. Rodzice wspólnie z dzieckiem będą mogli obejrzeć nowe otoczenie, poznają metody pracy i osoby, z którymi pociecha będzie spędzać dużo czasu.

 

Dziecko idzie do przedszkola


Wbrew pozorom nie tylko dziecko przeżywa pierwszy dzień w przedszkolu. Często bardziej przerażona tym faktem jest mama, która do tej pory spędzała z nim najwięcej czasu. By zaoszczędzić maluchowi dodatkowego stresu trzeba powściągnąć emocje i zachować spokój. Jest to oczywiście duża zmiana w życiu całej rodziny, ale jeżeli dziecko wyczuje zdenerwowanie, samo może wpaść w panikę.

Pierwsze tygodnie nauki w przedszkolu mogą upływać pod znakiem dąsów i grymasów - szczególnie rano, gdy mama musi zostawić dziecko samo. Również w tym przypadku trzeba wykazać się konsekwencją i spokojnie wytłumaczyć, że dorośli chodzą do pacy, a dzieci do przedszkola. Nie należy się martwić takim zachowaniem, bo często po wyjściu opiekunów maluch się uspokaja i chętnie bawi z nowymi kolegami.

Ciekawe jest to, że gdy dziecko odprowadza do przedszkola ojciec lub babcia często zachowuje się ono bardzo grzecznie. Żegna się bez płaczu i zajmuje od razu zabawą. Innym sposobem na adaptację w przedszkolu jest wcześniejsze odbieranie dziecka z placówki. Nie będzie jeszcze zmęczone przedłużającym się pobytem i następnego dnia tym chętniej wróci do przerwanej zabawy. Jeżeli mama lub inny opiekun umówił się z maluchem na odebranie go o konkretnej godzinie, nie powinien się spóźniać. To tylko niepotrzebnie zestresuje dziecko.

 

Wolny czas z dzieckiem


Kiedy dziecko wróci już do domu pełne wrażeń, rodzice powinni wysłuchać opowiadania o kolegach, zabawkach, wychowawczyniach i wszystkich przygodach. Warto się dowiedzieć jak spędziło ten dzień, czy miało z czymś kłopoty i czy zawarło przyjaźnie. Wspólna zabawa na pewno zbliży całą rodzinę.

Spędzenie wolnego czasu z dzieckiem będzie też sposobem na to, by zobaczyć jakie postępy ono czyni. Każdy rodzic będzie zaskoczony tym, ile piosenek i wierszyków mogła poznać pociecha w ciągu zaledwie kilku dni w przedszkolu. Ze swej strony maluch mocniej poczuje, że ma oparcie w rodzicach, którzy interesują się jego sprawami i małymi sukcesami i tym chętniej będzie chodziło do przedszkola.

Pierwszy dzień w przedszkolu jest więc nowym etapem życia nie tylko dziecka, ale całej rodziny.

 

Na podstawie artykułu z www.onet.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi