Jak radzić sobie z drugim ząbkowaniem?

Jak radzić sobie z drugim ząbkowaniem?
Drukuj Skomentuj

Choć drugie ząbkowanie nie zawsze jest tak uciążliwe jak te, które dzieci przechodzą w okresie niemowlęcym, to może być dla dziecka naprawdę nieprzyjemne. Sprawdź, co zrobić, by ułatwić dziecku codzienne funkcjonowanie w czasie kolejnego ząbkowania.

Jak długo trwa drugie ząbkowanie?


Proces wyrzynania się zębów stałych bywa dla dziecka nieprzyjemny. Około 5 roku życia rozpoczyna się proces wymiany mleczaków na zęby stałe. Zazwyczaj proces ten trwa do 13 roku życia, ale u niektórych osób nie oznacza to końca! Proces ten kończy wyrzynanie się ósemek nazywanych również zębami mądrości. Zaczynają one rosnąć, gdy  szczęki są już w pełni ukształtowane. Najczęściej trwa to od 17 do 25  roku życia.

 

Jak wygląda drugie ząbkowanie?


W czasie drugiego ząbkowania dziecko może cierpieć na takie dolegliwości jak silne bóle głowy, gorączka, mniejszy apetyt i pogorszenie jakości snu. Niektórzy skarżą się również na podwyższoną nerwowość u dzieci.

 

Co robić?


Rodzice, którzy wiedzą  z czym może wiązać się drugie ząbkowanie, będą spokojniejsi w trakcie tego procesu. Gdy ból będzie silny, podaj dziecku leki przeciwbólowe dostosowane do jego wieku. Najważniejsze jednak będzie wsparcie, które możesz mu dać.

 

Czy każdemu wyrzynają się ósemki?


Nie u każdego człowieka pojawiają się zęby mądrości. W niektórych przypadkach nie pojawiają się nawet ich zawiązki lub jeśli się pojawią – nigdy się nie wyrzynają z powodu zahamowanego rozwoju.

 

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!