Jak reagować na kłótnie między rodzeństwem?

Jak reagować na kłótnie między rodzeństwem?
Drukuj Skomentuj

Kiedy ma się więcej niż jedno dziecko, kłótnie w domu są nieuniknione. Najczęściej rodzice dążą do tego, by konflikty jak najszybciej rozwiązać - w końcu nikomu nie uśmiecha się wysłuchiwania skarg, wrzasków i płaczu. Warto jednak czasem spojrzeć na kłótnie z innej perspektywy - jako elementu budowania relacji między dziećmi. Konflikty są w końcu dla nich równie ważną szkołą życia, jak zgodna zabawa! Jak więc można reagować na kłótnie między rodzeństwem?

Zobacz też: Jak przygotować dziecko na przyjście rodzeństwa?

 

Złoty środek na kłótnie?

 

Warto na wstępie zaznaczyć, że różne sytuacje konfliktowe będą wymagały różnych reakcji. I choć w wychowaniu dzieci ważna jest otwartość, trudno jest oczekiwać od rodziców spokoju w obliczu kłótni dzieci rozgrywającej się (głośno!) na środku supermarketu lub w czasie spotkania rodzinnego.

 

Złoty środek na kłótnie nie istnieje. Ile rodzin i sytuacji, tyle będzie sposobów i pomysłów.

 

Gdy jednak kłótnie zdarzają się w domu lub innej, bezpiecznej przestrzeni, warto potraktować je jak jeden z elementów ważnych dla relacji między dziećmi. Czy szkodliwy? Dużo zależy od rodziców! Podpowiadamy, jak można reagować na kłótnie między rodzeństwem, by wspierać rozwijanie relacji między nimi.

 

Sposoby na kłótnie

 

Bądź mediatorem

 

Staraj się nie rozwiązywać problemu za dzieci, a jedynie im w tym towarzyszyć. Być może wystarczy pomóc ubrać w słowa racje każdego z rodzeństwa. Zapytaj, co czują, jakie mają potrzeby - i przekaż drugiej stronie. Opowiedzenie na głos o tym, co każde z dzieci chce osiągnąć, może im samym podpowiedzieć rozwiązanie.


Staraj się też nie podawać od razu gotowego rozwiązania, a raczej zapytaj, czy któreś z dzieci ma swoją propozycję. Unikaj doradzania i włączania się w kłótnie jako sędzia.

 

Wysłuchaj obie strony


Któreś z dzieci skarży się na drugie? Staraj się nie zakładać od razu, że znasz całą sytuację. Wysłuchanie obu stron jest ważne - jednak nie w formie przerzucania się oskarżeniami, ale z okazaniem sobie szacunku. I znów: patrz punkt pierwszy. Być może przełożenie skarg dzieci na język potrzeb pozwoli również im spojrzeć na konflikt z innej strony i samodzielnie znaleźć rozwiązanie pokojowe.

Nie mów starszemu dziecku, że musi ustąpić młodszego; ani że brat ma ulegać siostrze. Branie strony któregoś z dzieci z tak absurdalnego powodu, jakim jest wiek albo płeć, uczy ich niesprawiedliwego traktowania innych.

 

Rozdziel rodzeństwo


Sytuacja się zaostrza? Być może rozdzielenie dzieci pozwoli zneutralizować napięcie między nimi. Pamiętaj jednak, żeby nie było to “rozstawianie po kątach” - nie powinno się karać dzieci za kłótnie! Postaraj się raczej dostrzec, czy któreś z dzieci nie ma teraz potrzeby pobycia samemu (zdarza się tak często gdy dzieci dzielą pokój albo gdy młodsze dziecko “przylepia się” do starszego). Zaproponuj, żeby pobawili się chwilę oddzielnie albo zajmij się tym, które potrzebują w tej chwili towarzystwa.

 

Zobacz też: Kiedy dziecko bije inne dzieci. Sposoby na opanowanie agresji

 

Zignoruj


Czasem najlepszą reakcją jest… brak reakcji. Brzmi brutalnie? Wbrew pozorom, czasem włączanie się rodziców w kłótnie między rodzeństwem tylko zaognia sytuację. Tymczasem brak dorosłego, którego dzieci będą próbowały przekonać do swoich racji, może pomóc im skupić się na rozwiązaniu samego problemu.

Ignorowanie konfliktu nie jest dobrym sposobem przy bardzo małych dzieciach, które jeszcze nie potrafią komunikować swoich uczuć - wtedy przewodnictwo rodzica w czasie konfliktu jest im potrzebne. Jednak tym nieco starszym warto czasem zaufać. Wyobrażasz sobie jaką poczujesz dumę, gdy sobie same z kłótnią poradzą?

 

Nie tylko pole bitwy


Jako rodzice chcemy ustrzec dzieci przed wszelkimi problemami i negatywnymi emocjami. Tymczasem: nie warto. W gruncie rzeczy trudne sytuacje są dzieciom potrzebne, by mogły nauczyć się samodzielności, kreatywnego radzenia sobie z problemami i innych kompetencji, ważnych w dorosłym życiu.

Również kłótnie między rodzeństwem mogą okazać się bardzo korzystne. Przy odpowiednim podejściu rodziców, dzieci mają wtedy szansę nauczyć się zarówno walki o swoje, jak i dochodzenia do kompromisów.

 

 

Masz wrażenie, że dzieci nie potrafią się dogadywać, a każda ich zabawa kończy się bójką? Przeczytaj nasz artykuł: Kłótnie między rodzeństwem - jak postępować?: o powodach kłotni i sposobach na unikanie kofliktów.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi