Jak rozpoznać alergię u dziecka?

Jak rozpoznać alergię u dziecka?
Drukuj Skomentuj

Różnego rodzaju alergie są problemem dotykającym coraz więcej maluchów. Rodzice często zadają sobie pytanie jak rozpoznać alergię u dziecka i ułatwić życie małemu alergikowi? O trudnym aspekcie dzieciństwa wielu małych pacjentów mówi alergolog dziecięcy.

Wiele osób nie wie dokładnie czym jest alergia. To nadmierna reakcja organizmu na określone składniki pożywienia bądź substancje unoszące się w powietrzu, jak kurz, pyłki roślin, sierść psa lub kota. Prawdopodobieństwo występowania alergii zwiększa się nawet do 70%, jeżeli jedno lub oboje rodziców przejawiało podobne skłonności!

 

Alergia u małych dzieci


Alergia wśród niemowląt oraz nieco starszych dzieci - do 5-tego roku życia to problem, który w ostatnich latach dotyczy coraz większej populacji małych Polaków. Najczęściej spotykamy się z alergiami pokarmowymi oraz atopowym zapaleniem skóry, które zapoczątkowują tzw. „marsz alergiczny”, czyli rozwój schorzeń alergicznych wraz z wiekiem dziecka – tłumaczy alergolog dziecięcy Jarosław Górnicki z Centrum Medycznego Medrun w Warszawie.

Alergolog radzi, by po zauważeniu problemu jak najszybciej zwrócić się do lekarza. Najważniejsze jest wczesne zidentyfikowanie alergenu, na który maluch jest uczulony. Pozwoli to zmniejszyć narażenie na szkodliwy czynnik i oczywiście zniwelować objawy choroby. O alergii u dziecka możemy mówić jeśli reaguje ono na pokarm lub obecność zwierzaka, np. kaszlem, katarem, wymiotami czy zmianami skórnymi. Istnieje także ryzyko wystąpienia innych chorób, dlatego tak ważne jest zasięgnięcie opinii specjalisty.

Alergia u dzieci może być wywołana przez takie produkty spożywcze jak mleko krowie i jego przetwory, ryby, orzeszki, jaja oraz mięso wołowe. Maluchy mogą również nie tolerować zbóż glutenowych czy mleka koziego. Alergie wywołują także miód, owoce cytrusowe, banany oraz truskawki. Pokarm, który powoduje alergię należy eliminować z diety. Posiłki mleczne należy zastąpić preparatami mleko zastępczymi – lub z mniejszą zawartością białka tzw. hipoalergiczne, w skrócie HA. Podobnie jest, choć znacznie rzadziej z nietolerancją na zboża glutenowe - też należy je zastąpić, oczywiście pod kontrolą lekarza. Należy też zadbać o to, by jadłospis dziecka był urozmaicony i pełnowartościowy. W przypadku schorzeń alergicznych, zwłaszcza atopowego zapalenia skóry należy ograniczyć w diecie pokarmy, które zauważyliśmy, że szkodzą. Najczęściej słodycze, czekolada, kakao - mówi dr Górnicki.

 

Uczulenie dziecka


Co można poradzić na uczulenie dziecka? Jeżeli ma ono alergię na zwierzęcą sierść, to oczywiście nie należy kupować zwierzaka do domu. Gdy mamy już pupila najlepiej poszukać mu innego, odpowiedniego domu. Jeśli taka możliwość nie wchodzi w grę, trzeba się liczyć z koniecznością stałego przyjmowania leków.

 

Twoje dziecko nie ma alergii na zwierzęta? Zobacz co da mu kontakt z czworonogiem, wejdź: Dzieci i zwierzęta

Innymi alergenami są roztocza i kurz. Te pierwsze to mikroskopijne pajęczaki, z którymi trudno walczyć, co nie oznacza, że nie można ograniczyć narażenia na nie! Z dziecinnego pokoju należy usunąć ciężkie dywany, zasłony i tapicerowane meble. Trzeba też pamiętać o częstym wietrzeniu mieszkania i praniu pościeli w wysokiej temperaturze.

Nie można zaniedbać uczulenia dziecka, gdyż może przerodzić się w astmę o podłożu alergicznym! Astma u dzieci najczęściej jest chorobą zaczynającą się od częstych i przewlekłych zapaleń oskrzeli. U jej podłoża leży zapalenie alergiczne. Bardzo często za taki stan rzeczy odpowiedzialne są roztocza oraz sierść zwierząt domowych. Uważa się, że dziecko, u którego w ciągu roku wystąpiły przynajmniej trzy epizody związane z chorobą oskrzeli, miało świszczący oddech, a dodatkowo jest obciążone wywiadem alergii w rodzinie może wymagać przewlekłego leczenia przeciwastmatycznego – mówi dr Górnicki z Medrun w Warszawie.

Obecnie astma dotyczy coraz większej populacji ludzi. Przyczyną tego jest życie w bardzo zanieczyszczonym środowisku a także spożywanie coraz bardziej przetworzoną żywności. To wszystko nie pozostaje bez wpływu na dzieci, które ze względu na niedojrzałość układu immunologicznego są szczególnie podatne na szkodliwe czynniki. Jedynie przyjmowanie leków oraz higieniczny tryb życia pozwalają na kontrolowanie tej choroby.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi