Jak rozpoznać autyzm u dziecka? Te cechy powinny zwrócić uwagę

Jak rozpoznać autyzm u dziecka? Te cechy powinny zwrócić uwagę
Drukuj Skomentuj

Jak rozpoznać, że dziecko ma autyzm? Niektóre cechy szczególnie powinny zwrócić uwagę rodziców. I jeśli coś nas zaniepokoi, zdecydowanie powinniśmy zadziałać.

Jak rozpoznać autyzm u dziecka?


Jak rozpoznać autyzm u dziecka? Zastanawia się nad tym wielu rodziców, którzy mają pociechy w wieku przedszkolnym czy wczesnoszkolnym. Nie warto czekać na to, by kto inny zauważył niepokojące objawy, tylko samodzielnie przyglądać się dziecku i jeśli coś nas zaniepokoi – działać od razu.

 

Czytaj również: Twoje dziecko ma taki katar? Koniecznie pędź do lekarza


Redakcja portalu Pacjenci.pl zapytała psycholożkę Sonię Ziembę-Domańską, co powinno zaniepokoić rodziców.  Jak poinformowała, dziewczynki bardzo często bawią się w sposób przesadny w naśladowanie zwierząt - głównie są to koty lub konie. Cechą szczególną dzieci z autyzmem jest albo szczególne unikanie przytulania, albo wręcz przeciwnie - rzucanie do czułości. Psycholożka dodała też, że dzieci z autyzmem często nie lubią myć głowy, bo mają nadwrażliwą skórę i cechują się wybiórczością pokarmową. U dziewczynek spektrum autyzmu często współwystępuje z ADHD. Buntownicze usposobienie również powinno być dla rodzica sygnałem.

 

 

Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek


Źródło:  Pacjenci.pl

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!