Jak sprawdzić przedszkole?

Agnieszka,

Witam. Wybrałam żłobek przedszkole dla mojego 1,5 rocznego syna, jak mogę sprawdzić czy w tym ośrodku będzie miał najlepszą opiekę? Dziecko jeszcze nie mówi, a na zadawane pytania nie zawsze odpowiada prawdę, tylko to co che tzn. TAK/NIE. W pierwszych dniach będzie kilka godzin ze mną i będę bacznie obserwować jego i otoczenie, jednak później zostanie sam, a jak wiadomo innaczej zachowują się opiekunowie jak w pobliżu są rodzice. Niestety jest to nowe przedszkole, a więc nie mam nawet możliwości komunikacji z innymi rodzicami poprzez forum.

Monika Filip
specjalista

Witam serdecznie, wybór odpowiedniego przedszkola czy też żłobka na pewno nie należy do łatwych, zwłaszcza teraz, gdy coraz częściej słyszy się w mediach o różnego rodzaju aferach związanych ze złą opieką nad małym dzieckiem.

Bardzo dobrze, że w żłobku, który Pani wybrała jest możliwość przebywania kilku dni razem z dzieckiem, to już dobrze świadczy o dyrekcji i personelu. Gdy dziecko zostanie już samo w przedszkolu zawsze, w każdej chwili może Pani, np. przyjść wcześniej po dziecko albo później, tak aby zaobserwować, np. jak dziecko śpi lub je.

Najważniejszą jednak rzeczą wydaje się być obserwowanie dziecka. Jako rodzic zna Pani je przecież bardzo dobrze. Powodem do niepokoju może być diametralnie zmieniające się zachowanie dziecka, np. staje się ono bardziej nerwowe, rozdrażnione, ma poważne trudności z zasypianiem, nie lubi dotyku nawet osoby bliskiej lub też dziecko staje się bardzo spokojne, wręcz sprawia wrażenie zastraszonego, ma trudności z jedzeniem, budzi się często w nocy. Jeżeli zauważycie jako rodzice jakieś niepokojące objawy warto porozmawiać o nich z pracownikami przedszkola, posłuchać co mają do powiedzenia i ocenić czy jest to wina placówki, czy też innych sytuacji, które mają miejsce w życiu dziecka.
 
Proszę pamiętać, że podstawą do oceny przedszkola jest przede wszystkim obserwacja dziecka i jego rozwoju. Warto też rozmawiać z innymi rodzicami, z którymi będzie się Pani spotykać podczas odbierania bądź przyprowadzania dziecka do żłobka. Mam nadzieję, że tych kilka rad pomoże Pani i wybrany żłobek okaże się wymarzonym miejscem dla dziecka.

Skomentuj

Zobacz także:

Skomentuj

Dodane komentarze (2)

  • marcella
    odpowiedz

    Ja również zdecydowałam sie na prywatne przedszkole, a dokładnie na przedszkole Tequesta na Marinie Mokotów, panuje tam przyjazdna atmosfera, dzieci mają rozbudowany plan zajęć, dlatego nie boję się o prawidłowy rozwój mojego dziecka.

  • Ilona
    odpowiedz

    Po ostatnich doniesieniach prasy o tym co się działo w niektórych żłobkach sama zaniepokoiłam się o bezpieczeństwo mojego dziecka. Na szczęście nie ma żadnych podejrzanych sygnałów, a do przedszkola chodzi już drugi rok. Ale jeśli to byłaby nowa placówka, też bym miała obawy... Słyszałam o miejscach, w których zainstalowane są kamery, dzięki czemu rodzice mogą obserwować jak się mają ich dzieci. Uważam, że to dobry pomysł, bo widac, że przedszkole i żłobek nie ma nic do ukrycia i dobrze opiekuje się maluchami.