Jak uczyć dziecko mycia rąk?

Jak uczyć dziecko mycia rąk?
Drukuj Skomentuj

W poniedziałek 15 października będziemy po raz kolejny obchodzić Światowy Dzień Mycia Rąk. Według danych ujawnionych przez UNICEF i WHO, w 2013 r. ponad 340000 dzieci poniżej 5 roku życia zmarło z powodu chorób biegunkowych powodowanych przez brak dostępu do czystej wody i sanitariów oraz przez nieprzestrzeganie zasad higieny. Celem akcji jest uświadamianie, jak duże znaczenie dla życia i zdrowia ma prawidłowe mycie rąk.

Wyrabianie dobrych nawyków

 

Mycie rąk mydłem to prosta czynność, a jaka skuteczna! Według danych UNICEF-u, używanie mydła lub specjalnego żelu może o 40 % zredukować zachorowalność na biegunki i o 25 % na infekcje układu oddechowego. Stąd zachowanie odpowiedniej higieny jest niezwykle ważne dla uniemożliwienia rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych wśród dzieci.

O ile jednak w domu jesteśmy w stanie przypilnować dziecko, by myło ręce, w przedszkolu i szkole powinno samo o tym pamiętać. Według statystyk przedszkolaki chorują nawet 6 do 9 razy rocznie! Dlatego tak istotne jest wyrobienie u dziecka nawyków odpowiedniego mycia rąk, zwłaszcza po pobycie w toalecie, po zabawie na podwórku, po wytarciu nosa i przed posiłkami.

 

Przeczytaj też:

Sprawdzone sposoby na leczenie zatrucia pokarmowego u dzieci

Jak pomóc dziecku przetrwać grypę

 

Jak uczyć dzieci mycia rąk?

 

Przede wszystkim należu mu wyjaśnić, dlaczego jest to tak ważne. Można powiedzieć, że nasza skóra wydziela tłuszcze, do których przylepiają się brud i bakterie. Sama woda nie jest w stanie ich zmyć (można np. pokazać tłusta patelnię, której nie da się umyć samą wodą). Mydło ma w sobie związki chemiczne, które “odlepiają” brud od skóry, dzięki czemu może je później zmyć woda.

Pamiętajmy, że rąk nie można myć za krótko. Ok. 15 sekund zajmuje do zredukowania liczby bakterii o ok. 90%. Kolejne 15 sekund zajmuje usunięcie pozostałych drobnoustrojów, które mogą być przyczyną różnych chorób. Aby było skuteczne, mycie rąk powinno trwać minimum pół minuty.

 

Może zainteresuje Cię również: Próchnica u dzieci - jak zapobiegać?

 

Jak myć ręce - instruktaż dla dzieci:

 

  • Zmocz dłonie wodą.
  • Namydlij całe dłonie.
  • Pocieraj dłonie, nie zapominając o: nadgarstkach, wierzchu dłoni, opuszkach palców, miejscach między palcami, okolicach kciuków. Młodszego dziecka powinno się nauczyć uważności w tym, żeby mydło dotarło do każdej części dłoni. Starsze może w czasie pocierania liczyć czas.
  • Dokładnie opłucz dłonie.
  • Wysusz (najlepiej jednorazowym ręcznikiem)

 

Zobacz też: Sprawdzone sposoby nauczenia dziecka zasad higieny

 

Nie tylko w Światowy Dzień Mycia Rąk

 

Mimo iż mycie rąk jest prostą czynnością, a środki czystości są dostępne w większości gospodarstw domowych, według badań UNICEF-u używa ich od 0 do 34 % rodzin w zależności od regionu. Tak więc samo inwestowanie w system wodny i sanitarny nie przyniesie spodziewanych efektów, jeśli nie położy się nacisku na edukowanie społeczeństw i przyzwyczajanie ich do mycia rąk mydłem. Warto wyrabiać dobre nawyki już u najmłodszych, do stosowania nie tylko od święta.

 

 

Sprawdź też: Pierwsza pomoc na otarcia i skaleczenia u dzieci

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi