Jak uczyć dziecko oszczędzania? To proste, a szybko zaprocentuje

Jak uczyć dziecko oszczędzania? To proste, a szybko zaprocentuje
Drukuj Skomentuj

Jak uczyć dziecko oszczędzania? To pytanie zadają sobie chyba wszyscy rodzice. Okazuje się, że nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać, a im wcześniej nauczymy dziecko wartości pieniądza, tym lepiej. Podpowiadamy, jak nauczyć dziecko oszczędzania.

Jak uczyć dziecko oszczędzania?


Zaznajamianie dziecka z pieniędzmi budzi wiele kontrowersji, jednak to bardzo ważna kwestia. Warto nauczyć dziecko wartości pieniądza i oszczędzania jak najwcześniej. Jeśli tego nie zrobimy, w przyszłości jako dorosły może mieć wiele problemów. Wartość pieniądza doskonale pozwoli zrozumieć, że wydawanie pieniędzy nie zawsze jest kolorowe.

 

Sprawdź również: Jak rozmawiać z dzieckiem o chorobie?


Nauka przez zabawę to najlepsza forma. Pozwólmy więc samodzielnie wybrać dziecku skarbonkę i wytłumaczmy na czym polega oszczędzanie. Warto wybrać jakieś niewielkie cele, które szybko nie zniechęcą dziecka, a zadziałają wręcz przeciwnie. Pieniądze mogą pochodzić z prezentów i kieszonkowego.

 

Czytaj także: Dlaczego dzieci biją innych?


Rodzice powinni być dla dziecka przykładem. Choć początkowo oszczędzanie może okazać się trudne, ponieważ w sklepie jest wiele świetnych zabawek, wspólne wspieranie się może zaprocentować. Radość z wydawania na lepsze przedmioty również może okazać się zaraźliwa. Warto jednak zwrócić uwagę na mądre wydawanie zaoszczędzonych pieniędzy. Może być to też świetna lekcja dorosłego życia. Warto przypominać dziecku, że odkładane pieniądze nie zawsze są wydawane na przyjemności. Mogą w końcu pojawić się nieprzewidziane wydatki, ale też rachunki czy raty.

 

 

Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!