Jak wspierać Wysoko Wrażliwe Dziecko w przedszkolu

Jak wspierać Wysoko Wrażliwe Dziecko w przedszkolu
Drukuj Skomentuj

Wrażliwość emocjonalne dziecka jest cechą wrodzoną. Wysoko Wrażliwe Dziecko (WWD) - z angielskiego: High Need Baby (HNB) - jest dzieckiem wyróżniającym się specyficznym temperamentem oraz funkcjonowaniem układu nerwowego. Jego wyjątkowa wrażliwość może w przyszłości stać się dużym atutem. By tak jednak było, ważne jest wsparcie ze strony rodziców i opiekunów. Jak rozpoznać Dziecko Wysoko Wrażliwe w przedszkolu i jak je wspierać w rozwoju?

Dziecko Wysoko Wrażliwe w przedszkolu - po czym rozpoznać?


Zwróć uwagę, czy maluch w przedszkolu:

 

 • przed nawiązaniem kontaktu dłużej obserwuje otoczenie i grupę rówieśniczą,
 • wymaga dłuższego okresu adaptacji niż rówieśnicy,
 • lepiej się czuje wśród osób, które już zna,
 • jest bardzo podatny na emocje
 • jest bardzo ekspresyjny (np. częściej reaguje płaczem albo wstydliwością, wpada w euforię albo się boi),
 • łatwiej odczytuje nastroje innych osób oraz ich nastawienie w stosunku do niego (również na podstawie komunikacji niewerbalnej),
 • przejawia większą wrażliwość na kolory, obrazy, zapachy, dźwięki, bodźce dotykowe,
 • jest bardziej wyczulony na ból oraz głód,
 • źle radzi sobie z zadaniami na czas,
 • ma tendencje do bycia perfekcjonistą, bywa uparty i zawzięty,
 • zadaje dużo pytań, również używając słownictwa, które wydaje się zbyt skomplikowane na jego wiek,

 

Dziecko nie mówi? Nie zawsze jest to oznaka nieśmiałości - przeczytaj: Mutyzm: rodzaje, przyczyny, leczenie.

 

Jak wspierać Dziecko Wysoko Wrażliwe w przedszkolu?


Dla Dziecka Wysoko Wrażliwego rodzice na ogół stanowią najważniejsze i podstawowe źródło wsparcia. Jest duża szansa na to, że maluch zwiąże się z opiekunami w przedszkolu, ale to rodzic będzie dawał mu poczucie bezpieczeństwa.

Jak zorganizować więc pracę w przedszkolu, by zapewnić Dziecku Wysoko Wrażliwemu optymalne warunki rozwoju?

 1. Staraj się organizować jak najwięcej zajęć w podgrupach. W ten sposób umożliwisz dziecku przełamywanie strachu i obaw przed innymi dziećmi.
 2. Unikaj zadawania prac na czas przy zadaniach indywidualnych. Dziecko Wysoko Wrażliwe może mieć zaburzone poczucie bezpieczeństwo w momencie, kiedy ktoś je popędza.
 3. W miarę możliwości zorganizuj w sali miejsce do wyciszenia się, uspokojenia. Będzie potrzebne zwłaszcza dzieciom wrażliwym na hałas czy inne bodźce (jaskrawe światło, szybkie zmiany kolorów).
 4. Akceptuj dziecko takie, jakim jest; nie krytykuj jego wrażliwości i gwałtownych reakcji.
 5. Ucz dzieci określania emocji i tego, że każdy ma prawo do ich odczuwania (również negatywnych). Ucz, które reakcje na uczucia są korzystne oraz społecznie akceptowalne. Sprawdź nasze Zabawy na wyrażanie uczuć.
 6. Zwracaj uwagę, jakie potrzeby może komunikować dziecko. Może być to trudne u dzieci młodszych, które jeszcze nie potrafią ich werbalizować; ważna jest wtedy uważna obserwacja.
 7. Zauważaj i doceniaj wysiłki dziecka oraz cechy odróżniające go od innych - większą kreatywność, staranność wykonania zadania, dokonywanie decyzji z uwagą.

 

Wrażliwość - atut dziecka w przedszkolu


Praca z Dzieckiem Wysoko Wrażliwym bywa trudna, a przede wszystkim - męcząca. Może być też jednak wyjątkowo satysfakcjonująca! Zauważ plusy w zachowaniu malucha:

 

 • Dziecko zbyt emocjonalne - Dziecko pełne pasji:

 

dziecko na ogół chętne do odkrywania, poznawania, do drążenia tematu i pogłębiania wiedzy. W przyszłości może być bardziej kreatywny oraz ambitny od rówieśników.

 

 • Dziecko bojaźliwe - Dziecko skoncentrowane:


maluch przed podjęciem decyzji często zastanawia się, czy jest ona bezpieczna. Dzięki temu uczy się logicznego, przyczynowo-skutkowego myślenia.

 

 • Dziecko płaczliwe - Dziecko empatyczne:


czyli osoba, które jasno pokazuje, że mają jakąś potrzebę. Oprócz tego jest też wrażliwa na nastroje innych. Odpowiednio ukierunkowana, w przyszłości będzie tworzyć relacje oparte na tolerancji i zrozumieniu dla drugiego człowieka.

 

Poznaj też metodę komunikacji, opartą na empatii! Zobacz: NVC w relacji z dzieckiem - o co chodzi w Porozumieniu Bez Przemocy?

 

Wysoka Wrażliwość jest zespołem cech, z których się nie wyrasta. W przyszłości będzie musiała znaleźć ujście. Może objawić się w zaburzeniach psychicznych, chorobach, problemach z odnalezieniem się w grupie społecznej. Jednak Dziecko Wysoko Wrażliwe, które wychowuje się w atmosferze akceptacji i wsparcia, wyrasta na wyjątkowego dorosłego - kreatywnego, ambitnego, świadomego swoich uczuć i potrzeb.

 

Przeczytaj też: Wysoko Wrażliwe Dziecko (WWD) - po czym je rozpoznać?

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi