Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka

Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka
Drukuj Skomentuj

Przewożenie dziecka w samochodzie, niezależnie od tego jak długa będzie podróż, powinno odbywać się w odpowiednich warunkach. Dlatego kwestia jak wybrać fotelik dla dziecka jest tak ważna. Od decyzji rodziców zależy bezpieczeństwo i wygoda dziecka oraz komfort kierowcy.

Jak wybrać fotelik samochodowy


Niezależnie od tego jak długa będzie podróż z dzieckiem, rodzice muszą stworzyć maluchowi bezpieczną i przytulną przestrzeń. Dlatego dobry fotelik powinien być przede wszystkim bezpieczny, łatwy w montażu oraz przystosowany do wagi i wieku dziecka. Podczas szukania odpowiedniego sprzętu warto zabrać ze sobą malucha, aby sprawdzić czy fotelik dobrze do niego pasuje. Niektóre foteliki są tak skonstruowane, że „rosną razem z dzieckiem”  pozwalając na przewożenie dzieci w szerszym przedziale wagowym 9-25, lub nawet 9-36, co może być praktycznym i ekonomicznym rozwiązaniem.

Podczas szukania odpowiedniego fotelika samochodowego często decydującą rolę gra jego cena. Nie warto wybierać najtańszych modeli, gdyż mogą się nie sprawdzić. Jednak fotelik dla dziecka nie musi też znajdować się w najwyższym pułapie cenowym.

Kupując fotelik dla dziecka trzeba również zwrócić uwagę na sposób jego montowania. Powinien być prosty, a regulacja płynna i niewymagająca użycia siły. Fotelik spełnia swoją funkcję tylko wtedy, gdy jest prawidłowo zainstalowany. Badania pokazują, że jedynie 30% fotelików jest montowana właściwie! Warto więc dokładnie czytać instrukcję obsługi.

Fotelik powinien mieć pomarańczową naklejkę homologacji z oznaczeniem E, z przedziałem wagowym, instrukcję obsługi w języku polskim (w niektórych modelach jest specjalna kieszeń na instrukcję). Kupujący powinni sprawdzić czy na opakowaniu lub produkcie podane są numery atestów, świadectw, opinii potwierdzających odpowiednią jakość surowców, a przede wszystkim potwierdzających bezpieczeństwo.

 

Dziecko w samochodzie


Bezpieczny fotelik powinien mieć twardą skorupę i miękkie wnętrze. Boki powinny być duże, by dobrze chronić główkę dziecka. Taka konstrukcja zapewnia osłonę przed uderzeniami i wstrząsami - mówi Łukasz Karwala z Avionaut. Aby dziecko w samochodzie było bezpieczne fotelik powinien być wyposażony w zaawansowane rozwiązania. Jednym z nich są 5–punktowe pasy z regulacją wysokości, z miękkimi ochraniaczami zapobiegającymi otarciom oraz miękka wkładka ze specjalną powłoką, która zapewni komfort termiczny i odpowiednią cyrkulację powietrza.

Zdarza się, że podczas podróży dziecku mogą przydarzyć się różne "przygody". Warto sprawdzić czy pokrowiec na fotelik można prać w pralce. Dzięki temu sprzęt zachowa estetyczny wygląd i będzie dłużej służył maluchowi. Jeśli jest starannie wykonany, dobrze komponuje się z tapicerką samochodu, wreszcie podoba się małemu użytkownikowi mamy fotelik idealny.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi