Jak wybrać przedszkole - wskazówki dla rodziców

Jak wybrać przedszkole - wskazówki dla rodziców
Drukuj Skomentuj

Czym się kierować przy wyborze przedszkola? Jest wiele różnych czynników, które warto wziąć pod uwagę. Oferty placówek są w tej chwili bardzo różnorodne - trudno zdecydować, która będzie najlepsza dla dziecka. Mamy dla Was kilka wskazówek, jak wybrać przedszkole, w którym Wasz maluch będzie mógł się rozwijać w harmonii i poczuciu bezpieczeństwa!

Dostępność

 

Dogodna lokalizacja


Bliskość do miejsca zamieszkania lub do miejsca pracy jest często jednym z głównych czynników decydujących o wyborze placówki. Nic dziwnego - nikt nie chce tracić czasu na niepotrzebne jeżdżenie z miejsca na miejsce. Dobrze jest jednak zorientować się, jakie inne atuty ma lokalizacja placówki: czy dzieci będą miały gdzie chodzić na spacery? Czy koło przedszkola jest parking?

Chcesz sprawdzić lokalizację placówki? Nasz portal Ci to umożliwi! Lokalizacje przedszkoli są zaznaczone na mapie. Wystarczy, że wejdziesz w zakładkę Mapa.

 

 

Godziny pracy


Kolejnym elementem, który trzeba sprawdzić przed zapisaniem dziecka do przedszkola, są godziny otwarcia placówki. Przy okazji warto dopytać o harmonogram dnia. Lepiej wcześniej znać godziny posiłków, leżakowania, zajęć, by móc odpowiednio przygotować dziecko do pobytu w placówce.

 

Zobacz: 7 sposobów aby przygotować dziecko do przedszkola

 

Zdrowie i bezpieczeństwo dziecka

 

Warunki lokalowe

 

Weź pod uwagę: powierzchnię sal w stosunku do ilości dzieci (czy maluchy będą miały wystarczająco dużo miejsca na zajęcia i zabawę?) oraz czy warunki spełniają zasady bezpieczeństwa. Czy meble są funkcjonalne? Czy zabawki są dobrane do wieku dzieci? Warto też ocenić ogólne wrażenie, jakie wywołuje na Tobie wystrój wnętrza - pamiętaj, że dziecko będzie spędzać w przedszkolu kilka godzin dziennie. Upewnij się, że będzie czuło się bezpiecznie i komfortowo! Dlaczego wystrój wnętrza jest taki ważny? Przeczytaj artykuł: Kształcenie poczucia estetyki u dziecka

Jeszcze zanim pójdziesz do placówki, możesz sprawdzić jej wygląd w naszej wyszukiwarce. Przejdź do zakładki Zdjęcia.

 

 

Wyżywienie


W trosce o zdrowie dziecka, zapoznaj się z zasadami żywienia w przedszkolu. Czy posiłki są przygotowywane na miejscu, czy dowożone przez catering? Czy w placówce dba się o zdrowie żywienie? Jest to kwestia szczególnie istotna dla rodzin, w których maluchy mają alergie pokarmowe - warto upewnić się, czy dziecko będzie miało dostosowaną dietę do swoich potrzeb!

 

Plac zabaw


Albo inne miejsce do zabawy. Dla zdrowia dziecka ważna jest odpowiednia ilość czasu na zabawę - dobrze, jeśli odbywa się ona na zewnątrz! Upewnij się, czy przedszkole ma ogród, podwórko albo plac zabaw przy budynku albo w najbliższej okolicy.

 

Możliwości rozwoju dziecka

 

Program


Zapoznaj się z programem nauczania placówki, do której chcesz wysłać dziecko. Każde przedszkole ma inne wartości, do których odwołuje się w procesie wychowania i kształcenia dzieci. Wiele z nich ma też specyficzny profil (np. językowe, artystyczne, sportowe) albo prowadzi zajęcia według konkretnych teorii, metod, systemów (np. Montessori, Metoda Dobrego Startu, inne). Sprawdź, czy przedszkole wychowuje dzieci w duchu zgodnym z Twoimi przekonaniami!

Oferty w naszej wyszukiwarce mają też rubrykę “Program nauczania”: w zakładce Opis; przewiń stronę w dół.

 

 

Plan zajęć


Sprawdź harmonogram w przedszkolu. Oceń, czy dziecko ma odpowiednio dużo czasu na naukę, ale też zabawę i odpoczynek.

 

Zaangażowana kadra


Kompetencje opiekunek mają ogromne znaczenie dla komfortu Twojego i Twojego dziecka. To, jaka atmosfera panuje w placówce i jak jest prowadzona grupa, najlepiej ocenić na dniu otwartym albo w trakcie adaptacji. Warto też zorientować się, jak przedszkole współpracuje z rodzicami - czy są organizowane zajęcia otwarte? Czy są proponowane warsztaty lub spotkania dla rodziców?

 

Opinie


Oczywiście każda opinia jest subiektywna, a oczekiwania rodziców wobec przedszkoli mogą się różnić. Nie zmienia to faktu, że warto zaznajomić się z opinią o placówce - za co doceniają ją rodzice?

Prezentowane u nas placówki również są oceniane przez rodziców - sprawdź zakładkę Opinie!

 

 


Znajdź najlepszą placówkę dla swojego dziecka:

 

Przedszkola w Lublinie polecane przez rodziców

Top 4 placówki dla dzieci w Małopolsce

Top 4 przedszkola w Wielkopolsce

Top 5 przedszkoli w województwie dolnośląskim

Mazowieckie przedszkola polecane przez rodziców

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi