Jak wygląda terapia integracji sensorycznej? Ćwiczenia i leczenie

Jak wygląda terapia integracji sensorycznej? Ćwiczenia i leczenie
Drukuj Skomentuj

Terapia integracji sensorycznej jest potrzebna, aby wszystkie rozwijające się zmysły dziecka zaczęły ze sobą współpracować. Terapia sensoryczna to zajęcia, które pomogą dziecku w codziennym życiu, tak aby w przyszłości nie miał problemów w szkole i dorosłym życiu. Terapia sensoryczna i ćwiczenia, które dziecko wykonuje pomogą też w trudnościach z czytaniem i różnych problemach z mową. Im wcześniej dziecko je zacznie, tym lepiej.


Jak wygląda terapia integracji sensorycznej?

 

Terapia sensoryczna odbywa się za pomocą ruchu i i zabawy. Nie polega natomiast na trenowaniu tych czynności, które na co dzień sprawiają dziecku trudność.

 

Jeśli chcemy, żeby dziecko zaczęło sprawnie pedałować na rowerku, nie możemy zmuszać go do jazdy na nim. Terapeuta proponuje za to takie zajęcia terapii sensorycznej, dzięki którym dziecko nie będzie się już bało oderwać nóżek od ziemi i łatwiej będzie mu na przemian poruszać nimi podczas pedałowania. Czyli – za pomocą odpowiednich zabaw stara się poprawić działanie tych zmysłów, dzięki którym jeżdżenie na rowerku nie sprawia trudności. W rezultacie dziecko będzieto robiło chętniej i lepiej.

 

 

Sprawdź również: Terapia integracji sensorycznej

 


Terapia integracji sensorycznej w przedszkolu

 

W niektórych przedszkolach, najczęściej specjalnych lub integracyjnych, prowadzi się terapię integracji sensorycznej. Może ona mieć miejsce w przedszkolu, jeśli pracuje tam wykwalifikowany terapeuta SI, a placówka wyposażona jest w odpowiedni sprzęt. Zajęcia trwają zazwyczaj od 30 do 60 minut, w zależności od wieku dziecka, jego możliwości i potrzeb. Ćwiczenia spersonalizowane są pod kątem potrzeb dziecka.

 

 


Jakie przedmioty wykorzystuje się w terapii integracji sensorycznej?

 

 

Do terapii integracji sensorycznej wykorzystuje się różne zabawki:

  • piłki,
  • trampolinki,
  • wałki,
  • miękkie materace,
  • drabinki,
  • równoważnie,
  • deskorolki terapeutyczne,
  • różnego rodzaju huśtawki.


Szczotka sensoryczna - wsparcie terapii

 

Szczotkę sensoryczną jest formą wspomagającą terapię integracji sensorycznej. Masaż polega na odpowiednim uciskaniu oraz szczotkowaniu całego ciała. Ma to prowadzić do normalizacji w obrębie układu dotykowego. Masaż szczotką sensoryczną wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego – w rezultacie zmniejsza się obronność dotykową i przeciążenie sensoryczne, a co za tym idzie – ułatwia codzienne życie osobie z zaburzeniami integracji sensorycznej.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!