Jak zachęcić dziecko do mówienia

Jak zachęcić dziecko do mówienia
Drukuj Skomentuj

Dziecko w wieku trzech lat powinno rozwijać swój zasób słownictwa. Malec będzie mówił coraz więcej jednak ryzyko, że pojawiające się błędy artykulacyjne utrwalą się jako wady wymowy jest bardzo duże. Każde opóźnienie mowy może prowadzić do późniejszych problemów z pisaniem oraz czytaniem. Gorzej gdy malec nie chce mówić. Istnieje kilka sposobów aby zachęcić dziecko do mówienia.

Rozwój mowy dziecka


Rozwój mowy dziecka w wieku trzech lat powinien postępować szybko. Charakterystyczna miękkość głosek powoli zamienia się na głoski s, z, c, dz. W wymowie dziecka brak jeszcze głosek dziąsłowych, czyli: sz, ż, cz, dż. Jednak co zrobić gdy dziecko nie chce mówić albo mówi bardzo mało? Każde opóźnienie mowy dziecka powinno być skonsultowane z lekarzem w celu ustalenia ewentualnej terapii logopedycznej. Rozwój mowy dziecka możemy wspierać dodatkowo w domu, bawiąc się z podopiecznym w różne zabawy i gry.

 

Zabawy dla dzieci


Każdy rodzic wie, że najlepsze efekty w nauce małego dziecka osiągnie poprzez wspólną zabawę. Jedną z popularnych gier w jaką można bawić się w domu jest "szukanie literek". Samogłoski naklejamy na kartonie i umieszczamy w woreczku. Maluch ma za zadanie kolejno wyjmować literki z woreczka i powtarzać po rodzicu ich nazwy. Jeśli prawidłowo rozpoznaje samogłoski może je odkładać z powrotem do worka i dodatkowo nazywać. Zabawa będzie jeszcze ciekawsza, gdy rodzic każdą literkę będzie dziecku dodatkowo wizualizować. Tego typu zabawy dla dzieci są świetnym sposobem na ćwiczenie warg, które są niezbędne przy prawidłowej artykulacji większości głosek.

Zobacz także: Znaczenie zabawy i zabawek w rozwoju dziecka

 

Zgadywanki dla dzieci


Kolejną możliwością zachęcenia dziecka do mówienia jest zabawa w zagadki. Wystarczy położyć na stole kilka przedmiotów, które maluch potrafi nazwać. Następnie rodzic opisuje dany przedmiot, używając bardzo prostych określeń, a dziecko ma za zadanie odgadnąć co to jest. Książeczki dla najmłodszych także mogą posłużyć jako pomoc. Czytając dziecku bajkę co jakiś czas zadajemy mu pytania typu: Co to jest? Co trzyma miś? Gdzie siedzi lalka?

 

Ćwiczenia logopedyczne   


Wspólne popołudnie z pociechą, czy wyjście razem na spacer, to doskonała okazja aby wykonać pożyteczne ćwiczenia logopedyczne. Dmuchanie na różne przedmioty takie jak piórka, piłeczki, papier to jedno z nich. Podczas wspólnego spaceru można razem wąchać kwiatki, czy w domu kuchenne zapachy, wdech wykonujemy nosem a wydech ustami. Tego typu ćwiczenia logopedyczne są łatwe i przyjemne dla dziecka, a zwiększą pojemność płuc oraz stanowią świetny trening dla warg.

Sprawdź inne zabawy które pomogą dziecku w prawidłowej artykulacji głosek, wejdź: Ćwiczenia logopedyczne dla dzieci przedszkolnych

Prawidłowy rozwój dziecka w dużej mierze zależy także od troski i spostrzegawczości rodziców. Nie czekajmy aż samo zacznie mówić, tylko poprzez odpowiednie zabawy sami zachęcajmy je do tego. Aby zapewnić najmłodszym prawidłowy rozwój artykulacji unikajmy smoczków oraz butelek z długą końcówką.

Najbliższe otoczenie dziecka ma bardzo silny wpływ na rozwój dziecka. Rodzice to pierwsze osoby w życiu maluchów, od których uczą się i czerpią wzorce. Dowiedz się więcej o relacjach w rodzinie i ich wpływie na dalsze życie milusińskich: Wpływ rodziny na rozwój dziecka w wieku przedszkolnym

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi