Jak zachęcić malucha do pomocy w domowych obowiązkach?

Jak zachęcić malucha do pomocy w domowych obowiązkach?
Drukuj Skomentuj

„To mój pokój i nie będę tu sprzątać!” - dzieci czasem nie mają najmniejszego zamiaru podporządkować się woli rodziców, zwłaszcza jeśli chodzi o dbanie o porządek w pokoju. Dlatego, bardzo istotne jest wyrobienie nawyku sprzątania, który będziemy wdrażać już od najmłodszych lat życia naszych pociech. Ale jak zachęcić dzieci do tego, aby zaczęły pomagać w domowych obowiązkach?

Porządek według malucha

 

Warto wiedzieć, że dzieci mają zupełnie inną definicję porządku, dlatego rodzice powinni pozwolić im na układanie zabawek wedle własnego uznania. Ponadto, pamiętajmy, że pokoje przepełnione stertami niepotrzebnych i nieużywanych rzeczy tylko zniechęcają maluchy do sprzątania. Aby unikać gromadzenia zbędnych rzeczy, dobrze jest najpierw posegregować , a następnie - w porozumieniu z dzieckiem - usunąć zbędne przedmioty. Wcale nie musimy ich od razu wyrzucać. Istnieje bowiem wiele instytucji, któte chętnie przygarną niezniszczone ubrania, czy zabawki.


Oczekiwania rodziców

 

Wbrew pozorom dzieci lubią mieć wkład w domowe obowiązki, takie jak wspólne gotowanie, czy nakrywanie do stołu. Już od najmłodszego wieku maluch może i powinien pomagać nam w drobnych rzeczach, jednak należy go do tego najpierw odpowiednio zachęcić. Tymczasem większość rodziców woli we własnym zakresie wykonać wszystkie niezbędne prace. W konsekwencji tego - zmęczeni opiekunowie, narzekający, że nikt im nie pomaga - mogą mieć pretensje jedynie do siebie.

 

Drugi rok życia to czas, kiedy maluszek rozwija się bardzo intensywnie. Sprawdź:

 

Kiedy włączyć kilkulatka w domowe obowiązki?

 

Maluchy moga rozpocząć naukę od porządkowania własnej przestrzeni, wykonując takie czynności jak: ścielenie łóżka, odkładanie skarpetek i ubrań do kosza na brudną bieliznę, czy odnoszenie brudnego talerza do zmywarki. Najlepiej, jeśli dzieci wykonają daną pracę na rzecz całego domu. Dla przykładu - mogą rozłożyć miseczki na stole lub pomieszać sałatkę. Wszystko jednaj zależy od ich wieku oraz umiejętności.

 

Konkretny plan działania

 

Aby nauczyć kilkulatka regularnego angażowania się do codziennych obowiązków, należy najpierw ustalić ich zakres, a następnie sporządzić plan działania, uwzględniający wszystkie prace. Podczas rozmowy, umówmy się z pociechą na pewne rozwiązania, używajmy przyjacielskiego, ale stanowczego tonu oraz bądźmy konsekwentni we własnych postanowieniach. 

 

Pomoc w kuchni może być dobrą zabawą! Zobacz, jak to zorganizować, wejdź: Kuchenne zajęcia z dzieckiem

 

Umowa z dzieckiem

 

Chodzi tutaj o wypisanie na kartce ustaleń i oczekiwań, które znacznie ułatwi nam ich późniejsze egzekwowanie. Jak przygotować taką umowę? Na początku, określamy dokładną porę wykonywanych czynności. W kolejnym kroku wpisujemy czas przeznaczony na wykonanie zadania. Następnie, podajemy dokładny zakres obowiązków, a także informujemy o nagrodach, przewidzianych za rzetelne wykonanie powierzonych prac. Na koniec, powinniśmy również powiadomić naszą pociechę, jakie konsekwencje poniesie ona za niewykonanie zadania, np. wstrzymanie kieszonkowego.


Co z nagrodami?

 

Pamiętajcie o tym, aby chwalić Wasze pociechy za każde powierzone zadanie. Dodatkowo, możecie ustalić także pewien sposób wynagrodzenia dobrego zachowania. Przykładową nagrodę może być np. pozwolenie na spędzenie określonego czasu przed komputerem, czy wspólne wyjście na lody.

 

Koniecznie przejrzyj artykuł:

 

Konsekwencje

 

Jeśli zdarzy się tak, że dziecko nie wykona jakiegoś zadania, nie wyciągajcie od razu konsekwencji, lecz najpierw spokojnie porozmawiajcie z maluchem i przypomnijcie mu ustalone wcześniej zasady. Przykładową konsekwencją będzie schowanie zabawek, których nasz malec nie chciał wcześniej sprzątnąć, klasyczny szlaban na przyjemności lub odesłanie do nudnego miejsca, czyli do tzw. 'karnego jeżyka'.

 

Pamiętajmy jeszcze, że nasze pociechy biorą z nas przykład, więc jeśli sami nie potrafimy utrzymać czystości, nie powinniśmy tego wymagać od dzieci.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi