Jak założyć przedszkole?

Jak założyć przedszkole?
Drukuj Skomentuj

Założenie przedszkola staje się coraz bardziej popularnym pomysłem na biznes, lecz wymaga spełnienia kilku ważnych wymogów. Jak wyglądają procedury przy zakładaniu przedszkola niepublicznego? Jakie obowiązki ma osoba otwierająca taką placówkę? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w dalszej części artykułu.

Założenie przedszkola


Założenie przedszkola staje się coraz łatwiejsze i nie potrzeba do tego specjalnego wykształcenia. Najważniejsze to posiadać odpowiednio dostosowany lokal, trochę kapitału na początek, a także wykwalifikowaną kadrę pracowników.

 

Przedszkole możemy prowadzić w formie punktu, w którym zajęcia odbywają się przez cały rok szkolny lub w formie zespołu - kiedy zajęcia prowadzone są tylko w niektóre dni tygodnia. Ogólnie rzecz biorąc, do przedszkola mogą uczęszczać maluchy w wieku od 2,5 do 6 lat, ucząc się w grupach od 3 do 25 osób, przez co najmniej 3 godziny dziennie. 

 

Przy zakładaniu własnego obiektu przedszkolnego, warto zastanowić się nad specjalizacją, dzięki której nasza placówka wyróżni się na tle konkurencji. Istnieje wiele możliwości, jak chociażby przedszkole ekologiczne, matematyczne, bądź leśne. Przed podjęciem decyzji dobrze jest sporządzić research, by sprawdzić, czy najbliższe placówki proponują już coś podobnego i czy rodzice będą zainteresowani naszymi usługami. Dobrym pomysłem będzie także stworzenie biznesplanu, który pozwoli nam oszacować, czy taki rodzaj działalności będzie dla nas opłacalny.

 

Czy wiesz jak działa przedszkole o modelu skandynawskim? Jeśli nie, zobacz:

 

Rejestracja przedszkola

 

Pierwszym etapem jest rejestracja działalności gospodarczej. Założenie firmy polega na złożeniu wniosku o wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej, w urzędzie miasta, w którym jesteśmy zameldowani. Razem z wnioskiem składa się także pismo o nadanie numeru REGON, zgłoszenie do urzędu skarbowego oraz ZUS. Kolejne wizyty w urzędzie i wszelkie formalności dotyczyć będą rejestracji do podatku VAT, a w ZUS należy zgłosić pracowników do ubezpieczenia społecznego. 

 

Drugim etapem założenia przedszkola jest odpowiedni lokal. To najtrudniejszy odcinek zakładania własnej działalności, ponieważ pomieszczenie musi spełniać ustawowe wymogi, a jest ich dość dużo. Przedszkole powinno być bezpieczne zarówno pod względem sanitarnym, przeciwpożarowym, a nawet epidemologicznym. Potrzebne będą zaświadczenia sanepidu i straży pożarnej.

 

W przypadku grupy od 3 do 5 przedszkolaków pomieszczenie do prowadzenia zajęć powinno mieć powierzchnię co najmniej 16m2. Jeśli zajęcia prowadzone są przez 5 godzin dziennie - na każde dziecko może przypadać 2m2, ale jeśli zajęcia trwają dłużej niż 5 godzin - powierzchnia powinna wynosić co najmniej 2,5m dla każdego malucha.

 

Organizacja przedszkola


Dobra organizacja przedszkola nie może obejść się bez wykwalifikowanej kadry pracowników. Właściciel przedszkola nie musi mieć specjalistycznego wykształcenia, lecz osoby, które będą zajmować się przedszkolakami na co dzień powinny posiadać studia wyższe na kierunku pedagogicznym o specjalizacji wczesnoszkolnej lub przedszkolnej.

 

Bardzo ważnym punktem jest posiadanie swobodnego dostępu do urządzeń sanitarnych z ciepłą, bieżącą wodą, a także pomieszczenia do przechowywania odzieży wierzchniej. Należy pamiętać również o odpowiednim oświetleniu, wentylacji, a także o wyposażeniu przedszkola w meble, potrzebne urządzenia i wykładziny, które powinny posiadać niezbędne atesty. Faktem jest, że zgodę na wpis do ewidencji łatwiej otrzymują te lokale, które mieszczą są w budynkach parterowych, wykonanych z materiałów niepalnych.   


Edukacja przedszkolna

 

Edukacja przedszkolna to bardzo ważny element działalności każdej tego typu placówki. Prywatne przedszkole musi realizować minimum programowe określone przez Ministerstwo Edukacji. Co więcej, organizacja przedszkola powinna opierać się także na licznych ciekawych warsztatach dodatkowych dla dzieci. Mogą to być zajęcia takie jak: taniec, nauka języka obcego, zajęcia sportowe, czy plastyczne.

 

Nie masz pomysłu na ciekawe zajęcia dodatkowe w przedszkolu? Przeczytaj: Sztuka w przedszkolu

 

Nauczyciel przedszkola


Nauczyciel przedszkola, oprócz przekazywania podstawowej wiedzy swoim podopiecznym powinien prowadzić stosowną dokumentację oraz stale współpracować z rodzicami. Obserwacja maluchów i kontakt ze specjalistami to ważny element wychowania każdego dziecka nie tylko w rodzinie, ale także w przedszkolu. Ponadto, program wychowania przedszkolnego musi być prowadzony w odpowiednim wymiarze godzin.

 

Wychowanie dziecka wymaga dużo cierpliwości i odpowiedniego podejścia do najmłodszych. Zobacz jak wykształcić: Dobre nawyki u dzieci

 

Marketing dla przedszkola

 

Podczas zakładania przedszkola, trzeba również pomyśleć o odpowiedniej strategii marketingowej. Można na początek zaprojektować i wydrukować ulotki, a następnie rozwiesić je w okolicy placów zabaw, na słupach, na tablicach ogłoszeń, w przychodniach, czy w domach kultury. Najpopularniejszą i najtańszą formą reklamy będzie jednak Internet. Informacje o przedszkolu warto zamieścić na forach dla rodziców lub portalach społecznościowych. Dobrym pomysłem będzie założenie własnej strony internetowej lub wykupienie reklamy w serwisie, który stworzy ciekawą prezentację naszej placówki.

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Dodane komentarze (12)

Tagi