Jak zarejestrować dziecko w 2021 roku?

Jak zarejestrować dziecko w 2021 roku?
Drukuj Skomentuj

Rejestracja dziecka w 2021 roku jest znacznie łatwiejsza, niż jeszcze kilka lat temu!

Gdzie przeprowadzić rejestrację?

 

Aby zarejestrować dziecko po porodzie,należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego. Co ważne, obowiązuje tu rejonizacja. Musi być to urząd  właściwy miejscu urodzenia dziecka. Przykładowo, jeżeli dziecko urodziło się w Warszawie, a rodzice mieszkają w Poznaniu, to trzeba pójść do warszawskiego urzędu. I to takiego, który mieści się najbliżej szpitala, w którym dziecko przyszło na świat. Informację o urodzeniu dziecka trzeba zgłosić w odpowiednim terminie. Kiedy zarejestrować dziecko? Mamy na to 21 dni. Liczymy to od daty sporządzenia karty urodzenia i trzy dni od dnia sporządzenia karty martwego urodzenia. Dokumenty te przygotowuje szpital. I to on musi przesłać je do właściwego urzędu.

 

Sprawdź również: Jak obchodzi się Święto Trzech Króli na świecie?


Jakie dokumenty są potrzebne?

 

Do Urzędu Stanu Cywilnego zazwyczaj udaje się ojciec dziecka. Matka w tym czasie zazwyczaj jest w domu z noworodkiem. Jednak nie ma przeciwwskazań, aby to matka zarejestrowała dziecko w urzędzie. Wymogiem jednak jest posiadanie przez osobę rejestrującą pełnej zdolności do czynności prawnych. Oznacza to, że osoba rejestrująca dziecko musi być pełnoletnia. Formalności może także załatwić przedstawiciel ustawowy lub opiekun matki dziecka (np. jej rodzic), ewentualnie pełnomocnik.

 

Jeśli chodzi o dokumenty, to potrzebny jest dowód tożsamości rodzica.

 

Obecność obojga rodziców jest wymagana tylko w przypadku, gdy rodzice nie pozostają w związku małżeńskim.


Ile kosztuje rejestracja dziecka?

 

Uzyskanie jednego skróconego aktu urodzenia i zameldowanie dziecka jest darmowe. Jednak dostaniemy tylko jeden akt urodzenia dziecka. Jeśli chcemy więcej odpisów, należy za nie zapłacić. Odpis skrócony aktu stanu cywilnego kosztuje 22 zł. Natomiast odpis zupełny aktu stanu cywilnego kosztuje 33 zł

 

Sprawdź także: Co robić w ferie w Lublinie?

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!