Jak zimą zadbać o bezpieczeństwo dziecka?
Zimowe zabawy dzieci wymagają od rodziców szczególnej czujności. Podczas gdy maluchy beztrosko spędzają czas, dorośli martwią się o ich bezpieczeństwo. Co zrobić, by wesoła zabawa nie skończyła się chorobą lub kontuzją?
Odpowiednie ubranie
Zimą ważną kwestią jest odpowiednie ubranie dziecka. Rodzice troszczą się o to, by nie zmarzło, ale równie niepożądane będzie przegrzanie. Dlatego zimowy ubiór trzeba dostosowywać zarówno do temperatury, jak i zabawy czy też rodzaju uprawianego sportu. Jeśli maluch idzie na sanki, łyżwy, czy zamierza ulepić na podwórku bałwana, wtedy najlepiej ubrać go warstwowo (na cebulkę). W przypadku, gdy dziecku zrobi się zbyt ciepło, zawsze można zdjąć jeden z elementów garderoby. Oczywiście obowiązkowym elementem są szalik, czapka oraz nieprzemakalne rękawiczki.
Zupełnie inną kwestią będzie skompletowanie odzieży na stok. Należy zainwestować w odpowiednie buty, kask i kombinezon, które są niezbędne, by dziecko mogło bezpiecznie bawić się na nartach. Sprzęt ten zapewni bezpieczeństwo podczas upadku oraz ciepło podczas jazdy.
Zobacz, jak dobrać zimową aktywność do wieku pociech. Wejdź: Zimowe aktywności dostosowane do wieku dziecka
Dobrze dobrany sprzęt
Czy to będzie wyjazd na narty, czy wyjście na sanki lub łyżwy – bardzo ważne jest odpowiednie dobranie sprzętu. O ile do wyboru nart i obuwia narciarskiego dla dzieci rodzice przywiązują dużą wagę, o tyle temat sanek czy łyżew nie jest dla nich aż tak istotny. Zwracamy uwagę, że sanki powinny być dobrane do wieku oraz gabarytów dziecka. Te przeznaczone dla małych dzieci powinny mieć wygodne oparcie, dzięki któremu nie ma ryzyka upadku. Także wybór łyżew należy odpowiednio przemyśleć – dla początkujących odpowiednie będą saneczkowe z możliwością dopasowania do rozmiaru małej stópki.
Pamiętajmy o ochronie
Jeśli dziecko po raz pierwszy będzie zjeżdżać na sankach albo idzie na łyżwy, dobrym pomysłem wydaje się założenie ochraniaczy na łokcie i kolana. Na lodzie i śniegu łatwo o upadek, więc po co ryzykować otarcia i siniaki? Dzięki temu maluch skupi się na zabawie. Przypominamy też, że podczas jazdy na nartach dzieci obowiązkowo muszą mieć założony kask!
To nie wszystko! Zimą trzeba pamiętać o ochronie skóry dziecka. Promienie słoneczne, dodatkowo odbite od śniegu, naprawdę mogą spowodować poparzenia. Stąd dobrym pomysłem będzie zastosowanie kremu z wysokim filtrem, przeznaczonym do używania przez dzieci.
Rozgrzewka po powrocie do domu
Jeśli po zabawie na śniegu dziecko przemarzło, po powrocie do domu należy je odpowiednio rozgrzać. Najpopularniejszym sposobem jest podanie ciepłego napoju lub kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych. Ale pierwszy krok to zdjęcie przemoczonych ubrań!