Jak zmniejszyć lęk dziecka związany z pandemią

Jak zmniejszyć lęk dziecka związany z pandemią
Drukuj Skomentuj

Przedszkola na razie pracują normalnie, z wyłączeniem tych, w których ze względu na zakażenia zawieszono zajęcia albo objęto kwarantanną poszczególne grupy. Dzieciom udzielają się nerwy rodziców, dlatego specjaliści doradzają, jak zmniejszyć lęk przed zakażeniem.

Paniczny lek przed zakażeniem nie jest niczym nowym

 

Strach przed chorobą nie jest nowością: "Strach w społeczeństwie jest w oczywisty sposób kształtowany przez epidemie, które akurat je nękają" - zauważają psycholodzy z toruńskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. "Pod koniec ubiegłego wieku był to lęk przed AIDS czy chorobami układu krążenia. Teraz przyszedł czas na lęk przed koronawirusem".


Sprawdź również: Jak nauczyć dziecko pisania literek i cyferek?

 

 

Specjalne rady od specjalistów

 

 

  • Chroń dzieci przed informacjami na temat choroby przekazywanymi przed środki masowego przekazu.
  • Bez emocji poinformuj dziecko, jak możemy się chronić przed zakażeniem, ważne, żeby rodzice przestrzegali zasad higieny i czynności higieniczne wykonywali razem z dzieckiem (np. wspólne mycie rąk).
  • Nie denerwoj się. O  wszystkich  objawach infekcji typu kaszel, gorączka określaj wobec dziecka jako zwykłe przeziębienie, a poza jego wiedzą skonsultuj się z lekarzem i podejmij środki przez niego zalecone.
  • Zorganizuj czas wolny dziecku, tak by nie czuło panującego dookoła napięcia i zobaczyło, że pomimo pandemii życie toczy się dalej.
  • Sprawdź, co dziecko wie na temat koronawirusa. Zweryfikuj informacje, które Ci podaje.
  • Odpowiadaj na wszystkie pytania zadawane przez dziecko, jeśli nie znasz na niektóre odpowiedzi, mów, że nie wiesz - jest to lepsze niż snucie fantazji.
  • Bądź wzorem dla dziecka, zwracaj uwagę na ograniczenie kontaktów społecznych, mów o wadze mycia rąk, pokazuj, jak robić to poprawnie. W ten sposób pokazujemy dziecku, że w tej trudnej sytuacji wiemy, co robić, i mamy jakiś wpływ.
  • Zrób wspólnie z dzieckiem zdrowe posiłki, rozmawiaj o istocie zdrowego odżywiania i jego wpływie na zwiększenie odporności. Najmniejsze rzeczy robione wspólnie zmniejszają bezradność naszą i dziecka.
  • Zadbaj o więź, która daje dziecku największą siłę, ale w trudnych chwilach nie wahaj się skorzystać z pomocy specjalistów.

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!