„Jak zostać przyjacielem Ziemi?” - scenariusz uroczystości dla przedszkolaków

„Jak zostać przyjacielem Ziemi?” - scenariusz uroczystości dla przedszkolaków
4.0
6 ocen
Oceń

Cele ogólne:

 

- rozwijanie świadomości ekologicznej,
- rozwijanie nawyku dbania o środowisko,
- tworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci.

Cele operacyjne:

 

Dziecko potrafi:

 

- wytłumaczyć, czym jest ziemia, zna różne formy  życia na ziemi,
- wymienić niezbędne warunki do życia na ziemi: czyste powietrze, woda, zdrowe pożywienie,
- wytłumaczyć pojęcie: ekologia, recykling, segregacja śmieci
- segregować śmieci,
- ilustrować ruchem usłyszane dźwięki przyrody,
- współpracować w grupie,
- aktywnie uczestniczyć w zabawach sprawnościowych.

Metody pracy:

 

czynna – zadań stawianych do wykonania, praktycznej działalności dzieci,
oglądowa – prezentacja globusa, prezentacja koszy na śmieci,
słuchowa – quiz
pogadanka

Środki dydaktyczne:

 

Płyty CD, odtwarzacz CD, chusty animacyjne, śmieci: papier, plastik, szklane butelki i słoiki, globus, miotła, worki na śmieci, papierowe tacki i nakrętki.

Formy pracy:

 

zbiorowa,
w grupach.

Przebieg uroczystości:

Uroczyste przywitanie dzieci na sali zabaw.

Prezentacja modelu ziemi – globusa – pogadanka na temat: czym jest ziemia, co żyje na ziemi, co potrzebne jest do życia na ziemi.

Dzieci wskazują różne kolory na globusie i tłumaczą, co dany kolor symbolizuje.

Zabawa słuchowo-ruchowa „Odgłosy ziemi”.

Dzieci słuchają odgłosów przyrody  i ilustrują dany dźwięk ruchem ciała. Wprowadzając dzieci do zabawy, nauczyciel prezentuje określone gesty i ruchy ciała.

śpiew ptaszków – naśladowanie lotu ptaków
szum drzew, wiatr – kołysanie się  i ruch na boki wyprostowanych rąk
strumyk, przelewanie wody – ruch falisty palców rąk
burza z grzmotami – podskoki z wyrzutem rak w górę

„Wiatr” – zabawa słuchowa z chustą animacyjną.

 

Dzieci słuchają szumu wiatru. Na odgłos gwałtownego szumu – machają chustą, a na odgłos spokojnego wiatru – opuszczają chustę na ziemię.

Jak dbać o ziemię, by była czysta?  - pogadanka . Wytłumaczenie terminów: ekologia, recykling, segregacja śmieci.

Zabawa „Porządki” – dzieci segregują śmieci. Nauczyciel omawia, jakiego koloru są kosze na odpady i co należy wrzucać do każdego z nich.

żółty – plastik
niebieski – papier
zielony- szkło

Quiz „Co robić, b zostać przyjacielem przyrody?”

W lesie:
a) tańczę i śpiewam,
b) głośno słucham muzyki,
c) jestem cicho i obserwuję przyrodę
d) rozpalam ognisko.

W morzu:
a) wrzucam butelki po napojach,
b) mocze nogi i kąpie się latem,
c) myję się mydłem i szamponem,
d) wyrzucam ogryzki, niedokończone jedzenie.

W mieście:
a) wyrzucam śmieci na trawę,
b) jeżdżę samochodem,
c) jeżdżę na rowerze lub chodzę na nogach,
d) leję dużo wody do kąpieli

Na wsi:
a) wypalam trawę,
b) dokarmiam ptaki zimą,
c) wycinam drzewa i rośliny zielone,
d) łamię gałęzie drzew.

„Skacząca butelka” – zabawa ekologiczna z wykorzystaniem chusty animacyjnej.

 

Dzieci w rytm muzyki odbijają na chuście butelkę tak, by butelka nie wpadła w otwór. Zabawę kończą, trafiając butelką w otwór chusty.

Ekologiczne zawody.

Z każdej grupy wybierana jest 5 – osobowa drużyna.

Konkurencje sportowe:

 

- zgniatanie kulek i wrzucanie do kosza,

Twoje uwagi i pomysły

Tagi