Jak zrobić ceramiczne zwierzątka z dzieckiem?

Jak zrobić ceramiczne zwierzątka z dzieckiem?
Drukuj Skomentuj

Zabawy plastyczne to świetny sposób na to, by dzieci ćwiczyły swoją sprawność manualną. Najprostszą techniką, jaką można im zaproponować, jest formowanie z gliny. Dzięki tej metodzie da się uzyskać różnej wielkości miseczki – wystarczy posklejać je ze sobą, aby powstał wspaniały ceramiczny zwierzyniec.

Plastyczne zabawy dla dzieci, polegające na rzeźbieniu w glinie, to doskonały pomysł dla wszystkich rodziców, którzy chcieliby popracować na sprawnością manualną swoich pociech. Dzięki ugniataniu masy i formowaniu z niej zwierzątek, maluchy ćwiczą swoje paluszki oraz wyobraźnię. Na przykładzie ceramicznej żabki, możecie zobaczyć, jak przygotować ceramiczny zwierzyniec.

 

Jakie materiały są potrzebne


Oczywiście każda zabawa plastyczna musi zacząć się od zgromadzenia potrzebnych materiałów. Plastycy sugerują, by były to: glina ceramiczna, szkliwa w wybranych kolorach, klepaczka (opcjonalnie), wykałaczka lub patyczek, szlam (glina z wodą o działaniu kleju – można ją uzyskać, zalewając suchą glinę wodą), pędzel.

Uwaga! W przypadku braku dostępu do materiałów ceramicznych i usługi wypału w profesjonalnym piecu, zwierzątka można z powodzeniem wykonać z modeliny czy plasteliny. Istnieje również możliwość zastąpienia gliny ceramicznej glinką polimerową, którą wypala się w zwykłym piekarniku. Alternatywne materiały: glinka polimerowa w różnych kolorach, modelina, plastelina itp., farby akrylowe i inne ozdoby do dekoracji (w razie potrzeby).

 

Krok pierwszy – formowanie z gliny


Przygotujcie dwa kawałki gliny, pilnując, aby jeden był trochę większy od drugiego. Każdy kawałek kształtujcie w dłoniach, aż do momentu uzyskania kulki. Wesprzyjcie kulkę na palcach i za pomocą kciuka wciśnijcie górną powierzchnię do środka i uformujcie miseczkę. Gdy już uzyskacie dwie nieznacznie różniące się wielkością miseczki. Jeśli będziecie chcieli nadać im bardziej obły kształt, możecie delikatnie wyrównać powierzchnię za pomocą klepaczki. Następnie sklejcie ze sobą miseczki. W tym celu na obu ich spodach zróbcie wykałaczką zadrapania i za pomocą pędzelka nanieście na nie szlam. Miseczki możecie skleić, przyciskając palcem na łączeniu.

W ten sam sposób wykonajcie oczy żaby i zgodnie z wcześniejszymi wskazówkami przyklejcie je do górnej miseczki. Żabkę możecie oczywiście przyozdobić w dowolny sposób – odciskając przedmioty lub żłobiąc różne kształty.

 

Krok drugi – suszenie i wypalanie


Kiedy żabka będzie już gotowa trzeba odstawić ją na kilka dni do suchego pomieszczenia, by wyschła. Później trzeba ją wypalić w piecu ceramicznym – temperatura około 950 stopni Celsjusza. Piece dostępne są w pracowaniach lub sklepach ceramicznych, więc ich znalezienie nie powinno stanowić problemu. W warunkach domowych glinę ceramiczną można zastąpić polimerową (do kupienia w sklepach internetowych), którą można wypalać w piekarniku w około 110 stopniach.

Od momentu wypalenia w piecu żabka staje się mocna i nosi miano ceramicznej, gdyż dzięki temu procesowi z gliny została w całości odprowadzona woda.

 

Krok trzeci – zdobienie przez szkliwienie


Wszelkie nierówności na wypalonej żabce możecie wygładzić za pomocą papieru ściernego. Następnie przetrzyjcie figurkę wilgotną gąbką i ozdóbcie ją nakładając za pomocą pędzla szkliwa w dowolnych kolorach. Pamiętajcie, by omijać dolne krawędzie, aby podczas wypału praca nie przykleiła się do płyty w piecu ceramicznym.

 

Krok trzeci – wypał ostry


Poszkliwione żabki powinny jeszcze raz trafić do pieca ceramicznego na wypalanie w temperaturze 1050 stopni. Dzięki temu nabiorą kolorów typowych dla danego gatunku.

Glina jako materiał mocno plastyczny daje duże możliwości w nadawaniu miseczkom dowolnych kształtów, a ich sklejanie w dowolnych konfiguracjach otwiera szerokie możliwości do pracy twórczej. Wystarczy wysilić wyobraźnię, by powstał ceramiczny zwierzyniec.

 

Przedszkola nr 10/październik 2014/Dominika Karolczyk

 

Źródło: www.blizejprzedszkola.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi