Jaka jest symbolika wigilijnych potraw?

Jaka jest symbolika wigilijnych potraw?
Drukuj Skomentuj

W czasie kolacji wigilijnej, powiniśmy spróbować wszystkich wigilijnych potraw. Każda z 12 potraw, powinna nam zapewnić korzyść w nowym roku.

Symbolika 12 potraw

 

Wieczerza wigilijna to naprawdę magiczna noc. Dzięki odrodzeniu, nowy rok może być znacznie lepszy. 12 potraw wigilijnych przygotowanych jest z płodów ziemi, takich jak: mak, ryby, kapusta, groch i miód. Symbolizują one dostatek, witalność i szczęście. Według chrześcijańskiej tradycji liczba 12 symbolizuje 12 apostołów. Natomiast według wierzeń ludowych liczba wigilijnych potraw to nawiązanie do 12 miesięcy w roku. 


Makowiec

Jest ciastem, które łączy świat żywych i zmarłych, a to za sprawą maku. Mak to też symbol urodzaju. Jeżeli makowiec jest z orzechami, symbolizuje dodatkowo płodność oraz witalność. Orzech to ponadto symbol szczęścia i spokojnego snu.


Sprawdź również: Sylwester 2020 - jak będzie wyglądał?

 

Piernik

Piernik oznacza dobrobyt i powodzenie. Gdy w pierniku znajdziemy kawałki śliwek, to ten, który je zje uzyskuje ogromną ilość sił witalnych. Śliwki powinny odpędzać złe duchy. Dlatego uważamy je za symbol harmonii umysłu.


Drożdżówka lub racuchy drożdżowe

Ciasto drożdżowe lub racuchy są pieczone z mąki, a uważana jest za symbol pomyślność i powodzenie. Mąka pozwala spełniać marzenia. Zjedzenie drożdżowego ciasta, pozwoli na powiększenie rodziny w nowym roku. 

 

Kompot z suszu

Owoce z suszu, z którego ugotowano kompot - to same zdrowie. Są w nim m.in. jabłka zapewniające urodzaj i odkupienie, ale jednocześnie symbolizujące miłość i władzę. Gruszka daje nam dostatek i obfitość, ale trzeba uważać, bo może sprowadzić do domu żałobę lub kłótnie. Daktyle są alegorią miłości małżonków, sprawiedliwości i zwycięstwa. Figa pozwala utrzymać w domu bezpieczeństwo i dostatek. W kompocie z suszu są jeszcze morele, zwiastujące długowieczność i szczęście.

 

Chleb

Chleb to symbol dobrobytu, pomyślności i mądrości życiowej, a także  przyjaźni i gościnności.  Chlebem dzielili się apostołowie - zwiastuje on wspólnotę.

 

Groch z kapustą

Kapusta pozwala uzyskać ponadprzeciętną siłę i witalność. Groch z kapustą obroni nas przed wszystkimi zarazkami. Dzięki tej potrawie, nasz umysł będzie trzeźwy, a ciało – zdrowe.


Czerwony barszcz z uszkami

Wigilijny barszcz z dużą ilością buraczków ma dodawać urody. Dodatkowo czerwone buraki zapewnią powodzenie i pomyślność oraz zagwarantują długie lata życia w zdrowiu.

 

Zupa grzybowa

Zjedzenie nawet kilku łyżek zupy grzybowej pozwala zapewnić zdrowie ciała, trwałe siły, witalność oraz trzeźwość umysłu.

 

Karp i inne ryby

Ryba na wigilijnym stole zapewnia nam płodności i odradzania się. Symbolizuje zmartwychwstanie i nieśmiertelnością. Kto zje rybę w wigilijny wieczór, ten będzie miał spokojny żywot w nowym roku. Dorsz, pstrąg lub śledzie oznaczają post i oczekiwanie, a mają zagwarantować dostatek i harmonię.

 

Pierogi z kapustą i grzybami

To danie ma dodać nadprzyrodzonych sił, magicznej mocy, nie tylko w wigilijną noc. Kapusta oraz grzyby mają zapewnić dobrobyt.

 

Kutia

Jest potrawą na bazie maku. Pomaga pojednać się z Bogiem oraz ze zmarłymi. To dlatego, że pszenica, z której przygotowuje się tę potrawę, zwiastuje nieśmiertelność. Migdały z kutii dodają mądrości i powodów do radości.

 

Kluski z makiem

Chociaż mak na pierwszy rzuy oka kojarzymy się ze śmiercią i końcem, to jednocześnie, mało kto wie, że mak symbolizuje pomoc. Mak, tak samo, jak zboża, oznacza dostatek i urodzajność.  Nie można jednak przesadzić z jedzeniem, ponieważ według wierzeń mak może przyczynić się do poważnej tragedii.


Sprawdź także: Wyniki konkursu Bożonarodzeniowego

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!