Jąkanie u dzieci

Jąkanie u dzieci
Drukuj Skomentuj

Nie ma jednoznacznej przyczyny na to dlaczego dzieci zaczynają się jąkać. Zaburzenia mowy u dzieci mogą być spowodowane zarówno wrażliwym układem nerwowym, niesprawnością motoryczną a nawet czynnikami emocjonalnymi. Przyczyn może być bardzo wiele, jednakże jąkanie u dzieci jest zjawiskiem dość powszechnym i w większości przypadków całkowicie uleczalnym.

Rozwój dziecka


Dziecko w wieku przedszkolnym często miewa problem ze swobodnym wyrażaniem myśli. Dzieje się tak gdyż u małych dzieci myślenie wyprzedza mowę, szczególnie w momencie silnej ekscytacji bądź zdenerwowania. Maluch chce powiedzieć jednocześnie zbyt wiele rzeczy, przez co zacina się i jąka. W tym momencie rodzice zaczynają niepokoić się o prawidłowy rozwój dziecka. Na szczęście tego typu zaburzenia mowy u dzieci, w 9 na 10 przypadków, samoczynnie znikają. Jąkanie u dzieci to najczęściej jeden z etapów rozwoju mowy w pierwszych latach życia.

Wsparcie rodziców w pierwszych latach życia jest bardzo ważne w każdym aspekcie rozwoju dziecka. Przeczytaj: Wpływ rodziny na rozwój dziecka w wieku przedszkolnym

 

Rodzaje jąkania


Istnieją trzy podstawowe rodzaje jąkania. Pierwsze z nich jest związane z rozwojem aparatu mowy czyli jąkanie przejściowe. Tego typu zaburzenia występują częściej u chłopców niż dziewczynek. Jąkanie u dziecka wynika z jego szybkiego rozwoju. Przedszkolakowi często brakuje słów aby adekwatnie opisać swój stan emocjonalny, przez co zacina się i robi przerwy w mówieniu. Jąkanie nawykowe związane jest nieprawidłową budową układu mowy. Niesprawność motoryczna powoduje zakłócenia w kompatybilności mięśni biorących udział w mówieniu. Czynniki emocjonalne mają największy wpływ na rozwój dziecka a także jego mowy. Jąkanie na tle nerwicowym u dzieci leczy się najdłużej. Rozmaite przyczyny zaburzenia mowy w tym przypadku mogą trwać miesiącami. Wszelkiego rodzaju sytuacje stresowe jak przemoc, kłótnie rodziców czy rozwód mają bardzo silny wpływ na dziecko w wieku przedszkolnym. Z pewnego rodzaju problemami maluch nie potrafi sobie sam poradzić, przez co jąkanie nasila się i powoduje zaburzenia rozwoju aparatu mowy.

 

Leczenie jąkania


Niezależnie od rodzaju jąkania u dzieci ,rodzice muszą wykazać się niezwykłą cierpliwością w stosunku do swoich podopiecznych. Okazując dziecku zrozumienie i wyrozumiałość dodamy mu otuchy i odwagi. Okazywanie zniecierpliwienia i rozdrażnienia spotęguje jeszcze problemy z wysławianiem się malca. Gdy dzieci próbują coś przekazać, najlepiej jeśli rodzice poświęcą mu wtedy całą swoją uwagę. Słuchanie i jednoczesne czytanie gazety, bądź zajmowanie się swoimi sprawami zdezorientuje dziecko i spotęguje jego frustrację. Dziecko w wieku przedszkolnym najczęściej naśladuje swoich rodziców i opiekunów. Jeśli maluch ma problem z jąkaniem, rodzice tym bardziej powinni być dobrym przykładem i na co dzień używać poprawnej polszczyzny. Upokarzanie dziecka poprzez zwracanie mu publicznie uwagi, że źle mówi, nie zrobi nic dobrego. Wręcz przeciwnie, dziecko poczuje się poniżone, co zestresuje je jeszcze bardziej a mowa nie polepszy się.

Zobacz także: Wychowanie prozdrowotne

 

Logopeda dla dzieci


Zazwyczaj zaburzenia mowy dzieci ustępują same. Jeśli jednak po zastosowaniu domowych sposobów leczenia jąkania dziecko dalej ma problem z wysławianiem się, warto wybrać się do lekarza specjalisty. Pomoc logopedy pomoże w rozluźnieniu napięcia w strunach głosowych dziecka a szereg specjalistycznych ćwiczeń poprawi mogę dziecka. W przypadku leczenia jąkania na tle nerwicowym niezbędna może okazać się psychoterapia.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi